ایستادگی ترکمن های افغانستان در مقابل طالبان

بی قانونی ستیزه جویان و بدرفتاری های مستبدانه آنها باعث شده اند تا جامعۀ ترکمن در افغانستان سلاح به دست بگیرند.

نوشتۀ جمعه قلی آنایف

2014-08-26

جوزجان، افغانستان – ترکمن ها در شمال افغانستان می گویند که طالبان به اندازه کافی اذیت کرده است.

"Talybana" garşy göreşýän owganystanly etniki türkmenler.

نیروهای شبه نظامی ضدطالبان در ماه مارس در روستای کارکین، واقع در استان فاریاب افغانستان پشت سر فرمانده خود «قربان بردی» [ایستاده اند. ترکمن ها در افغانستان نیروهای شبه نظامی برای مبارزه با طالبان ایجاد کرده اند. (عکس از رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی)

از زمانی که طالبان به دنبال اعمال عقاید خود در استان های هم مرز ترکمنستان کرده است که زمانی آرام بودند تنش ها در این مناطق افزایش یافته اند؛ چرا که این عقاید نقض کننده قوانین، سنت ها و تعالیم اسلامی هستند.

نظری ترکمن، یک نماینده مجلس افغانستان، گفت: «طالبان برای توجیه حضور خود در نواحی که با آنها بیگانه هستند ادعا می کنند که همه زمین به خدا تعلق دارد. آنها هیچ مرزی را به رسمیت نمی شناسند و هر کجا بخواهند می روند تا دست به کشتار افرادی که نمی خواهند تحت حاکمیت آنها باشند بزنند.»

او گفت: «در چنین فضای مستبدانه و بی قانونی، برخی از افراد چاره ای نمی بینند، جز اینکه شرایط زندگی جدید را بپذیرند. برخی دیگر … سلاح بدست می گیرند.»

اقلیت ترکمن از جمله آن افرادی هستند که می خواهند بجنگند.

محلی های عصبانی

بخش ترکمن رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی گزارش داد که ترکمن ها در استان جوزجان در اواخر ماه ژوئیه یک واحد به فرماندهی امیر الله برن خیرات 65 ساله ایجاد کردند که پیشتر رهبری چریک ها علیه اشغال شوروی در سال های 1989-1979 را بر عهده داشته است.

خیرات با اشاره به اینکه حداقل 10 قربانی بیگناه از جمله برادر خودش توسط طالبان کشته شده اند، گفت: «آنها [طالبان] حرکت آزاد ما در قلمرو خودمان را محدود کرده اند؛ آنها زمین ما را گرفته اند و توهین کردن، ربودن و کشتن افراد را به نهایت خود رسانده اند.»

با افزایش تعداد کشته ها، ترکمن ها در روستای گوگلداش سلاح به دست گرفتند و از خیرات که آموزش نظامی دیده بود خواستند تا فرمانده آنها شود. واحد خیرات امروز 100 نفر نیرو دارد.

او گفت: «من تحمل استبداد طالبان یا اینکه ببینم خویشاوندانم بمیرند را دیگر نداشتم.»

واحد او از ناحیۀ مرزی در محل اتصال استان های بلخ و جوزجان در نزدیکی ترکمنستان دفاع می کنند.

نخستین درگیری مسلحانه

نخستین نبرد جدی با نیروهای طالبان در طی 10 روز اول ماه اوت زمانی اتفاق افتاد که ستیزه جویان آن دو استان از چهار جهت به روستای گوگلداش حمله کردند.

محمد اکرم، فرمانده یکی از پنج ایست بازرسی که در اطراف روستا ایجاد شده اند، گفت: «ما می دانستیم طالبان هر کسی که با آنها بجنگد را تحمل نمی کنند، لذا ما … از قبل یک محیط دفاعی دایره ای ایجاد کردیم.»

مبارزان سه ستیزه جویی طالب را کشته و 11 نفر دیگر را زخمی کردند. اگرچه واحد خیرات هیچ تلفاتی نداشته است، هیچ کدام از مردانش آرامش نداشته اند.

اکرم گفت: «من مطمئن هستم طالبان دوباره تجدید قوا خواهند کرد و سعی خواهند کرد ما را نابود کنند، اما … ما تا آخرین نفر مبارزه خواهیم کرد.»

پیروزی ترکمن ها علیه طالبان در نزدیکی گوگلداش به بسیاری الهام داده است که بگویند آنها می توانند هر دشمنی را تا زمانی که متحد و سرکش بمانند شکست دهند.

ترکمن ها گفتند: «آنهایی که علیه طالبان مبارزه می کنند کمک دریافت خواهند کرد.» او به تازگی با مقامات کابل هماهنگ کرده است تا واحدهای ترکمن-افغان که علیه طالبان حمله می کنند به زودی اسلحه و مهمات دریافت کنند و از ابتدای ماه ژانویه حقوق خواهند گرفت.

امیر خیرات گفت: «این خبر خوبی برای ما است – اگر ما اسلحه داشته باشیم، طالبان را می توان به طور مؤثر شکست داد. نه تنها ما قادر خواهیم بود از سرزمین خود دفاع کنیم، بلکه مرز افغانستان با ترکمنستان را نیز امن خواهیم کرد.»

کمک و پشتیبانی مورد نیاز

رهبران جامعه ترکمن در افغانستان امیدوارند که دولت مرکزی در کابل حمایت اساسی تری از واحدهای دفاعی مردمی ضدطالبان انجام دهد.

روزی گلدی اویچین، رئیس شورای اصلی ترکمن های افغانستان و نماینده سابق افغانستان که یه تازگی از یک تلاش تروریستی در استان بلخ جان سالم بدر برده است، گفت: «چنین کمکی حیاتی است؛ چرا که 90 درصد از ترکمن ها در آندخوی، شبرقان و نواحی دیگر در شمال افغانستان تحت کنترل طالبان زندگی می کنند.»

اویچین با اشاره به واحد خیرات در جوزجان و واحد قربان دوردی در فاریاب گفت: «دولت باید واحدهای دفاعی مردمی برای امن کردن مکان های دیگر اختصاص دهد.»

ترکمن گفت: «دولت با حمایت از واحدهای ترکمن که با طالبان مقابله می کنند می تواند افرادی را از دست ستیزه جویان نجات دهد که طالبان آنها را با تهدید یا فریب استخدام کرده است.»

ناظران می گویند کمک به واحدهای دفاعی مردمی به مردم کمک خواهد کرد تا بر ترس خود از طالبان غلبه کرده و افسانه شکست ناپذیری طالبان را از بین ببرند.

تهدیدی علیه ترکمنستان

مقامات افغانستان نگران افزایش احتمالی فعالیت طالبان در امتداد مرز با ترکمنستان هستند.

محمدالله بتاش، والی فاریاب، در مصاحبه با بخش ترکمن رادیو اروپای آزاد در مورد تسخیر بالقوه مناطق مرزی قیصر و قورماچ توسط طالبان ابراز نگرانی کرد.

حاجی مشتاقبی، یکی از بزرگان جامعه ترکمن در فاریاب، گفت: «بزرگان اجازه نمی دهند چنین اتفاقی بیافتد؛ چون اول اینکه ما ترکمن ها از اینکه می بینیم ترکمنستان به این شکل به ما کمک می کند، خوشحالیم. دوم اینکه، برادران و خواهران ما در طرف دیگر مرز زندگی می کنند و ما ترکمن های افغانستان به طالبان اجازه نخواهیم داد تا به ترکمنستان آسیب برسانند.»

http://www.azathabar.org/content/article/25293177.html

آسیای میانه آنلاین

یک پاسخ to “ایستادگی ترکمن های افغانستان در مقابل طالبان”

  1. fereydoondiyeji Says:

    ghurbanberdi serdar.yasha

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: