بحران هویت فرهنگی نسل جوان ترکمن…چه باید کرد؟

توی محمد ایازی

راز ماندگاری یک ملت حفظ میراث کهن و سنن آن ملت از جمله زبان میباشد. مطابق اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس در کنار زبان فارسی آزاد است. متأسفانه ترکمنهای ایران از این حداقل حقوق اجتماعی جهت آموزش زبان و ادبیات خویش به صورت اصولی کم بهره اند. تاثیر پذیری از فرهنگ غالب جامعه نیز نباید به نحوی باشد که ما هویت خویش را از یاد بریم. … متأسفانه در قبال نامگذاری برای فرزندانمان نیز ترکمنهای ایران با مشکلات عدیده ای روبرو هستند. چرا که در بدو ورود به سازمان ثبت احوال بر اساس تبصره ی 2/1با مجموعه نامهای تغییر یافته ای روبرو میشوند …


تاريخ ۱۳۹۳/۶/۱۹
اولکامیز – راز ماندگاری یک ملت حفظ میراث کهن و سنن آن ملت از جمله زبان میباشد. مطابق اصل پانزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس در کنار زبان فارسی آزاد است.
متأسفانه ترکمنهای ایران از این حداقل حقوق اجتماعی جهت آموزش زبان و ادبیات خویش به صورت اصولی کم بهره اند. تاثیر پذیری از فرهنگ غالب جامعه نیز نباید به نحوی باشد که ما هویت خویش را از یاد بریم.
لباس پوشیدنمان حرف زدنمان و حتی نام گذاری هایمان برای اینکه پاسدار هویت خویش باشیم .باید نشأت گرفته از آداب و سننمان باشد و همچنین معرف فرهنگمان.
مطابق اصل بیستم قانون اساسی حداقل حقوق یک فرد داشتن حق انتخاب نام برای فرزندانش می باشد. نامهایی که پیشینه ی تاریخی دارند و در بستر زمان شکل گرفته اند اینگونه نیست که چند نفری نشسته باشند و یک شبه کلی اسم در آورده باشند متأسفانه در قبال نامگذاری برای فرزندانمان نیز ترکمنهای ایران با مشکلات عدیده ای روبرو هستند. چرا که در بدو ورود به سازمان ثبت احوال بر اساس تبصره ی 2/1با مجموعه نامهای تغییر یافته ای روبرو میشوند که اشخاصی بنا به دلایلی شخصی نامشان را تغییر داده اند و اگر نام درخواستی آن شخص در بین آن نامها قرار داشته باشد مجاز به انتخاب نخواهد بود. سؤال من از ثبت احوال اینست که مبنای تطابق با نامهای تغییر یافته چیست؟ و چگونه میشود که کسی از نامش به هر نحوی خوشش نمی آید و آنرا در ثبت احوال تغییر میدهد شما آنرا به کل جامعه تعمیم میدهید و میگویید با توجه به اینکه آن شخص این نام را برای خودش نپسندید هیچکس حق استفاده از این نام را ندارد آیا این روال نقض حقوق فردی سایر افراد جامعه نخواهد بود؟ و آیا این عمل با اصل بیستم در تضاد نمیباشد چگونه میشود که مبنای تصمیم یک شخص عادی در طرز تفکر یک سازمان عریض و طویل تاثیر گذار باشد.؟
آیا لزوم استفاده از کارشناسان ترکمن در مراکز تصمیم گیری تغییر نامها احساس نمیشود و آیا شما با این روشی که در پیش گرفته اید این شائبه را دامن نمی زنید که در قبال بحران هویت اقلیتها بی تفاوت هستید؟!
سخنی با خانواده ها : جامعه ی جوان ترکمن به خصوص دختران جوان در این برهه دچار بحران هویت یا به نوعی خود باختگی فرهنگی یا خود کمتر بینی گشته اند بطوریکه احساس میکنند که هویت اصلی شان مایه شرم آنهاست بدون اینکه مطالعه ای درباب گذشته خویش داشته باشند.
دوستان ‌و خانواده های محترم میتوان گفت راه اصلاح جامعه اصلاح فرد فرد جامعه است.
خانواده یک نهاد کوچک اجتماعی میباشد اصلاح باید از دوران خانواده شکل گیرد. پدری که به گذشته ی خویش پشت پا میزنی و مادری که از بدو تولد زبانی غیر از زبان مادری را به فرزندانت آموزش میدهی ) البته این حقیر آموزش زبانهای دیگر را نفی نمی کنم منتهی هر چیزی باید به موقع صورت پذیرد و آموزش زبان مادری برای شکل گیری هویت فرهنگی در اولویت اول قرار دارد ) هیچ میدانید که ما دارای پیشینه ی پر باری هستیم هیچ میدانید که ادبیات داستانی ما دارای چه غنایست. حماسه گور اغلی – شام صنم غریب – زهره طاهیر – صایاد همراه . . .
آیا تا بحال این اسامی به گوش شما خورده است خواهش میکنم که بخود آییم و اینگونه کمر همت به نابودی آداب و سنن مردم نجیب ترکمن نبندیم. چند کلامی هم با روحانیون محترم ترکمن دارم شما که دائما میگویید اسامی اسلامی برای فرزندانتان انتخاب کنید حرف شما کاملا متین من هم تا حدودی قبول دارم اما آیا شما که با زبان ترکمنی مبلغ دینمان هستید دوست دارید که نسل کنونی و نسل های آینده مان دچار استحاله ی فرهنگی شوند و ما هویت خویش را که در گذر زمان با اسلام عجین گشته است را به آسانی از دست دهیم آیا این عین کفران نعمت نخواهد بود نگارنده اعتقاد راسخ دارم که پاسداری از هویت فرهنگی نه تنها هیچ منافاتی با اسلام ندارد که مطابق با اسلام است.
روحانیون عزیز : جامعه جوان ترکمن علاقه بارزی نسبت به دین و دیانت دارند کما اینکه این حقیر هر جمعه شاهد خیل عظیم جوانان می باشم که اتحاد و یکدلی را در برپایی نماز با شکوه جمعه به تماشا میگذارند با تبلیغات شما عزیزان است که جوانان مشتاق امورات دینی میشوند. نگارنده از شما تقاضا دارم همانگونه که جنبش عظیمی در بین جوانان به جهت دین جویی پدید آورده اید به نوعی همین جنبش فرهنگی را در مقوله زبان مادری و حفظ میراث کهن به منصه ی ظهور برسانید تا نسل آینده ترکمن مدیون مجاهدات شما باشد.
و من ا… توفیق…توی محمد ایازی – غریب

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: