ترکمن های افغانستان به روش خود با طالبان مقابله می کنند

تحلیلگران می گویند که آنها با دریافت کمک و پشتیبانی قادر خواهند بود سرزمین های خود را از ستیزه جویان پاکسازی کنند.

نوشتۀ جمعه قلی آنایف

2014-09-09

جوزجان، افغانستان – افراد نژاد ترکمن در افغانستان به نبرد خود علیه واحدهای طالبان ادامه می دهند که در نزدیکی مرز افغانستان و ترکمنستان به طور ناخوشایندی حضور پیدا کرده اند.

در شب های 26-25 اوت، نبرد سه ساعته ای صورت گرفت که در آن یک گروه شبه نظامی ضد طالبان یک واحد طالبان را مجبور کردند تا از ناحیه ای در نزدیکی روستای چکیشلر، در استان جوزجان، عقب نشینی کند.

احمد، والی منطقه آقچه، گفت: «یک واحد طالبان با حدود 70 نیرو نتوانست چکیسلر را بگیرد … و یکی از کشته های خود را رها کردند.»

او گفت که یک فرد ترکمنستانی با نام موهی فرماندهی ستیزه جویانی را بر عهده داشت که طالبان را عقب راندند.

امسال تعداد زیادی گروه های شبه نظامی در جوامع نژادی ترکمن در شمال افغانستان تشکیل شده اند؛ چرا که افراد محلی به سوء استفاده های طالبان مانند گرفتن زمین های آنها، کشتارهای مستبدانه و تلاش ها برای مجبور کردن مردم به پذیرفتن عقاید اسلامی طالبان واکنش نشان داده اند.

نظری ترکمن، یک نمایندۀ مجلس افغانستان که نمایندۀ استان کندوز است، گفت: «در نواحی قلعه ضیل، چارسده و دشت تارتی، واحدهای دفاعی ترکمن به جای نیروهای دولتی خطوط مقدم نبرد علیه طالبان را حفظ کرده اند.»

در حالیکه طالبان در حال تدارک نیروهای خود هستند و به روستاهای امتداد مرز ترکمنستان حمله می کنند، مقامات دولتی افغانستان هراسان تماشا می کنند.

نظری ترکمن به بخش ترکمن رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفت: «در استان های افغانستان که هم مرز با ترکمنستان هستند در حدود 2 میلیون نفر زندگی می کنند، ما شاهد شکل گیری قابل توجه نیروهای طالبان هستیم. آنها وضعیت امنیتی را به طور جدی به خطر انداخته اند و زندگی را برای مردم محلی بسیار بد کرده اند.»

برتری نسبت به طالبان

محمدالله بتاش، والی فاریاب، گفت که مبارزان خارجی از جمله برخی افراد متحد با جنبش اسلامی ازبکستان و برخی دیگر از پاکستان و قفقاز بخش بزرگی از نیروهای طالبان در شمال را تشکیل می دهند.

او شجاعت جمعیت نژادی ترکمن را به خاطر این که از تجهیزات نظامی کمتری برخوردار بودند مورد ستایش قرار داد.

بتاش گفت: «ترکمن های افغانستان … اغلب با کمبود مهمات رو به رو هستند. طالبان تا حد خوبی به سلاح های کوچک و خمپاره انداز مسلح هستند که در نبرد محلی یک مزیت برای آنها محسوب می شود.»

در حقیقت، به تازگی زمانی که ستیزه جویان طالبان عبدالحکیم و سه تن از مردانش را در 5 سپتامبر در نبردی در استان کندوز کشتند، واحدهای شبه نظامی ضربه ای را متحمل شدند.

افراد نژاد ترکمن همچنان با سرعت عمل می کنند تا اینکه افغانستان سال آینده برای آنها پول و اسلحه بفرستد.

رحمت الله ترکستانی، یک عضو مجلس استان فاریاب، گفت: «افراد نژاد ترکمن [در اواخر ماه اوت] در منطقه شاه به مدت سه روز در مقابل طالبان مقاومت کردند تا اینکه در نهایت به دلیل نداشتن اسلحه و مهمات مجبور به عقب نشینی شدند. طالبان پس از آن خانه های افراد محلی ترکمن و بازارها را به آتش کشیدند.»

درخواست برای کمک فرامرزی

خالمراد سویونوف، یک نمایندۀ سابق ترکمنستان، که اکنون در خارج زندگی می کند، گفت که ترکمنستان برای امن کردن مرزهای خود باید کمک جامع و نظامی به واحدهای نژاد ترکمن بکند که از مرز در طرف افغانستان حفاظت می کنند.

او گفت: «ترکمنستان با کمک به آنها یک حلقۀ امنیتی دور خود ایجاد خواهد کرد.»

امیت اوزداق، یک استاد ترک از مقامات ترکمنستان، خواست تا میزان تهدیدات امروزی علیه امنیت کشور خود را با دقت ارزیابی کنند.

امیت اوزداق، استاد ترک، در موافقت با نظر سویونوف به بخش ترکمن رادیو آزادی گفت: «ترکمنستان باید شروع به ایجاد امنیت خود از داخل افغانستان با افزایش کمک به ترکمن های افغانستان کند که با طالبان مبارزه می کنند.»

طالبان و تهدیدات جدید

ناظران هشدار می دهند که نبرد در استان های شمالی افغانستان چیزی است که ترکمنستان و دیگر کشورهای آسیای میانه باید نسبت به آن هوشیار باشند.

ترکستانی، عضو مجلس فاریاب، گفت: «طالبان اگر به مرز افغانستان و ترکمنستان برسد برای به دست آوردن کریدور آسیای میانه وارد این کشور خواهد شد و یک تجارت بزرگ مواد مخدر راه اندازی خواهد کرد.»

ترکمنستان مراقب اوضاع است.

یک سرهنگ نیروهای مرزی ترکمن که نخواست نامش فاش شود به آسیای میانه آنلاین گفت: «مقامات عشق آباد … گام هایی در جهت جلوگیری از عبور طالبان از مرز برداشته اند. اگر آنها جرأت کنند که از مرز ما عبور کنند، مشت محکمی به دهانشان خواهیم زد.»

آسیای میانه آنلاین

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: