آقای عادلی سارسماز هنوز بی شناسنامه است!

چالش بر سر نام ترکمنی بالا گرفته است. یک طرف رئیس انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث گنبد که پدر کودک است و حق انتخاب دارد ، طرف دیگر رئیس سابق اداره کل ثبت احوال استان گلستان ( ابوترابی ) که مخالف است و می گوید امضایش را پس نمی گیرد .
برای گرفتن شناسنامه فرزندم به اداره ثبت احوال گنبد رفتم. برای این منظور با خودم تعدادی کتاب که در آن کلمه ساسماز استفاده امده بود نیز بردم. کارمند ثبت احوال کتابی را نشان داد و گفت اگر اسم داخل این کتاب باشد شناسنامه صادر می شود و اگر نباشد طبق قانون به اداره کل ارجاع می دهیم. سپس کپی صفحاتی از آن کتاب ها که در آن کلمه سارسماز بود و کپی شناسنامه یکی از شهروندان گنبدی به نام سارسمار آهنگری را به گرگان فرستادند.
تصویر کوچک شده
 تاريخ ۱۳۹۳/۷/۱۹
اولکامیز – ابوترابی مدیر کل سابق اداره ثبت احوال گلستان با نام ترکمنی سارسماز مخالفت کرد و حتی شنیده می شود پا را از این هم فراتر گذاشته و این نام با مسمای ترکمنی را جز نامهای ممنوعه معرفی کرده است که باید پاسخگوی عملکردش باشد. اما شنیده های دیگر حاکی از این است که عادلی رئیس جدید با نام سارسماز موافق است و امیدواریم هر چه زودتر این مشکل رفع شود. مطلب ذیل در این باره به قلم لطیف ایزدی شبه 12 مهر در گلشن مهر به چاپ رسیده است.
چالش بر سر نام ترکمنی بالا گرفته است. یک طرف رئیس انجمن شعر و ادب ترکمنی میراث گنبد که پدر کودک است و حق انتخاب دارد ، طرف دیگر رئیس سابق اداره کل ثبت احوال استان گلستان ( ابوترابی ) که مخالف است و می گوید امضایش را پس نمی گیرد .
تصویر کوچک شدهطبری شاعر معروف گنبدی پدر سارسماز کوچولوست. نوزادی که بیش از یک ماه از تولدش می گذرد ولی هنوز بدون شناسنامه مانده است؟ کودکی که پدر و مادرش نام سارسماز را بر او گذاشته اند اما اداره کل ثبت احوال گلستان هنوز این نام را تایید نمی کند . گرچه این سوِژه در سایت های محلی از جمله اولکامیز انعکاس زیادی یافته است ولی برای اطلاع بیشتر از کم و کیف این مسئله یکی از شبهای آخر تابستان به منزل طبری واقع در محله نورخان آباد گنبد رفتیم.
در منزل شاعر شعر معروف مختومقلی ترکمنینگ ( جیحون بیلن بحر خزر آراسی . .. .) بصورت تابلوی بزرگ نصب شده است. بر گوشه ای دوتاری قد برافراشته . خانه ای که در عین مدرن بودن حال و هوای سنتی نیز دارد.
منصور گفت فرزندم 30 مرداد 93 به دنیا آمده است . قبل از تولدش نامش را سارسماز انتخاب کردیم . فرزند بزرگم را مطابق سنت ترکمنها همنام برادر مرحومم تیمور گذاشتم که به معنای آهن است. فرزند دومم را آلتین آی نام نهادم که به معنای ماه طلایی است . فرزند سومم آرماز نام دارد به معنای خستگی ناپذیر و نستوه. فرزند چهارمم هم سارسمار به معنای محکم و پایدار و استوار. تصویر کوچک شدهرئیس انجمن میراث ادامه داد : برای گرفتن شناسنامه فرزندم به اداره ثبت احوال گنبد رفتم. برای این منظور با خودم تعدادی کتاب که در آن کلمه ساسماز استفاده امده بود نیز بردم. کارمند ثبت احوال کتابی را نشان داد و گفت اگر اسم داخل این کتاب باشد شناسنامه صادر می شود و اگر نباشد طبق قانون به اداره کل ارجاع می دهیم. سپس کپی صفحاتی از آن کتاب ها که در آن کلمه سارسماز بود و کپی شناسنامه یکی از شهروندان گنبدی به نام سارسمار آهنگری را به گرگان فرستادند .
وی افزود: اوایل قرار بود برای فرزندم شناسنامه صادر کنند اما بعد گفتند بر اساس نظر یکی از کارشناسان ترکمن، ترکمنها این اسم را بر فرزندانشان نمی گذارند، و سارسماز نامی مناسب نیست و فروانی هم ندارد.
طبری ادامه داد: پس از 21 روز از تولد فرزندم این مسئله را در ابتدا از طریق سایت خبری اولکامیز رسانه ای کردم . مطالب و کامنت های مختلفی در دفاع از من نوشته شد ولی اداره کل به هیچکدام جوابی مطلوب نداده است.
وی اظهارداشت: چرا اداره ثبت احوال گلستان در این باره لجاجت می کند ؟ انتخاب نام فرزند یکی از حقوق شهروندی ما ایرانیان است چرا آنها رعایت نمی کنند ؟ قانون اجازه می دهد ولی متاسفانه این آقایان اجازه نمی دهند و تفسیر به رای می کنند ؟
طبری افزود: هر قومیت نامهای مخصوص به خود را دارد که باید به آنها توجه شود . درخواست می کنم که با خواسته ی ترکمنها در باره استفاده از اسامی ترکمنی موافقت نمایید و در این مورد از کارشناسان نخبه و متخصص به فرهنگ و ادبیات ترکمنی استفاده نمایید . منابع و کتابها را افزایش دهید زیرا در کتاب اداره ثبت احوال نامهای ترکمنی محدود هستند.
وی ادامه داد: نام هر انسانی بیانگر بحشی از هویت اوست. شخص می تواند با این نام خودش را به دیگران بهتر بشناساند . ما ایرانی هستیم و ترکمنیم و اهل این وطنیم و افتخار می کنیم که زیر یک پرچم زندگی می کنیم. ترکمن بودن گناه نیست.
وی گفت من بر سر خواسته قانونی ام می ایستم و نام دیگر انتخاب نمی کنم و از دکتر صادقلو استاندار فرهیخته گلستان می خواهم که در باره اسامی ترکمنی با پختگی عمل کرده و با کارشناسان و متخصصین به زبان ترکمنی مشاوره شود.
سعیده عبداللهی همسر منصور طبری و مادر سارسماز در این باره گفت بر فرزند خود نام ترکمنی گذاشتیم. سارسماز نامی جدید و متنوع است و به معنی محکم م باشد. از اداره کل ثبت احوال گلستان می خواهیم که مجوز دهد.
در پایان گفتگو آرماز برادر بزرگ سارسماز چند ساز ترکمنی را با دوتار نواخت و حال و هوای مان را عوض کرد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: