منزلت ترکمنها تحقق می یابد؟

لطیف ایزدی: ارتقای منزلت آحاد جامعه از هر قوم و ملت و مذهب و مرام وظیفه اولیه هر حکومتی است. مخصوصا حکومتی که به نام اسلام برپا شده است. این بحث دراز دامن است و من در این جا فقط به حوزه مدیریتی و انتصابات و مشارکت حداکثری شایستگان ترکمن که به منزلت اجتماعی – سیاسی آنها مربوط می شود اشاره می کنم تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل … ما توقع زیادی نداریم ولی می خواهیم که با ما به عدالت رفتار شود. قانون همه را برابر دانسته است مسئولان نگاه عادلانه به قومیت ها داشته باشند نه نگاهی و عملکردی که تبعیض را نشان دهد. انتظار داریم که ما را به حساب آورید نه اینکه حذف کنید .دوست داریم در مدیریت های استانی و شهرستانی و حتی ملی ، استخدامی ها ، بهره برداری از تسهیلات و امکانات کشور سهیم باشیم. ما برادری مان را به نظام و حاکمیت بارها نشان دادیم از دولتمردان هم انتظار داریم که برادری شان را ثابت کنند .

تصویر کوچک شده

تاريخ ۱۳۹۳/۷/۲۴
اولکامیز – لطیف ایزدی: سخنان استاندار گلستان در نماز عید قربان در گنبد بیانگر نوع نگاه دولت اعتدال به اقوام و اهل سنت است . آنجا که دکتر صادقلو از زبان رئیس جمهور عزیز نقل کردند : » آقای روحانی به من توصیه فرمودند د که ترکمنها ملتی باشخصیت و محترم هستند ، منزلت آنها را حفظ کنید «. البته آقای استاندار این را نیز اضافه کردند که آنچه تا الان در باره ملت ترکمن انجام دادیم از باب وظیفه بود ولی به این حد راضی نیستیم و باید بیشتر خدمت کنیم .
منزلت مفهومی عام است از ابعاد مختلفی مانند منزلت سیاسی ، منزلت اقتصادی ، منزلت فرهنگی ، منزلت حقوقی ، منزلت دینی و . . . می توان به آن نگریست این ابعاد البته در هم تنیده و مکمل و تفکیک ناپذیرند. این ابعاد باید در کنار هم و متناسب دیده شوند. بی تردید ارتقای منزلت آحاد جامعه از هر قوم و ملت و مذهب و مرام وظیفه اولیه هر حکومتی است. مخصوصا حکومتی که به نام اسلام برپا شده است. این بحث دراز دامن است و من در این جا فقط به حوزه مدیریتی و انتصابات و مشارکت حداکثری شایستگان ترکمن که به منزلت اجتماعی – سیاسی آنها مربوط می شود اشاره می کنم تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

1- رئیس جمهور این جمله پرمعنا و حکیمانه را مسلما با بینش و بصیرت تمام بر زبان رانده اند چرا که بقول محمد قوچانی روزنامه نگار برجسته ایران آقای روحانی درانتخابات مدیون رای اهل سنت بود. رئیس جمهور دولت تدبیر و امید می دانند که ترکمنها به مانند دیگر مردم اهل سنت تا چه اندازه با دولت تدبیر و امید همراه و همسو بوده و از آن حمایت کرده و می کنند. و از طرف دیگر نیز به وظایف دولت در قبال مطالبات به حق اقوام و اهل سنت اشرافیت و آگاهی کامل دارند و برای تحقق آن قدم بر می دارند و در این راستا تلاش می کنند گرچه می دانیم با موانع و دشورای های زیاد مواجه هستند.

2- سیاست دولت اعتدال به اهل سنت برخلاف سیاست دولت مهرورز احمدی نژاد، نگاهی مثبت و انبساطی است. بر این باوریم که دولتمردان این رویکرد وحدت آفرین را ادامه خواهند داد ولی با توجه به اینکه بیش از یک سال از عمر دولت تدبیر و امید نمی گذرد و هنوز برای قضاوت زود است انتظار می رود که این رویکرد عقلانی را آقای روحانی جدی تر دنبال کند تا سال به سال این راه پرفروغتر شود. در این راستا گرچه دستیار ویژه رئیس جمهور در اقوام منصوب شده است ولی این کافی نیست و همچنان به اقدامات ملموس در سطح ملی چشم دوخته ایم. این امر به همت عالی دولت و ایستادگی در برابر هجمه انحصارطلبان و اقتدارگرایان نیاز دارد.

3- با توجه به اینکه ترکمنها از بیشترین ترکیب قومیتی استان گلستان برخوردار هستند و نسبت جمعیتی آنها به نسبت جمعیت قومیت های دیگر استان نظیر فارسها ، ترک ها ، سیستانی ها ، بلوچها و . . . به مراتب بیشتر است انتظار می رود که در سطوح مختلف مدیریتی استانی و شهرستانی از توان و استعداد این ملت بصورت مطلوب استفاده شود. این راه هموارتر شود و نخبگان ترکمن با توجه به شایستگی شان به عرصه های مدیریتی ورود پیدا کنند.
4- درست است که آقای استاندار تعداد فرمانداران را به 4 نفر رسانده اند و آقای بسنجیده را به مدیر کل امور اقتصادی استان منصوب کرده اند که جای تقدیر و تشکر دارد ولی حق بدهید که انتظار داشته باشیم با توجه به وزنه سیاسی و اجتماعی و توانمندی های مان در سطح مدیران کل ادارات و نهادها و سازمانها هم مشارکت داشته باشیم. انصافا از 40 مدیر کل استان گلستان آیا ترکمنها سهمی ندارند ؟ آیا در سطح معاونین ادارت کل نیز از پتانسیل این «ملت مشارکت پذیر و صلح طلب » استفاده مطلوب می شود ؟

5- آقای حمیدی ،شهرستان گنبد از نظر فرهنگی سیاسی هنری و . . . مرکز ترکمنهای ایران به شمار می رود جنابعالی که بر منصب فرمانداری ویژه این دیار کهن و مستعد تکیه زده اید در جهت استفاده از نیروهای شایسته ترکمن چه اقداماتی انجام دادید؟ شما خودتان را فردی عملگرا و غیر سیاسی می دانید و بر این نکته اذعان دارید که در جهت توسعه شهرستان و همگرایی اقوام تلاش می کنید برای تحقق این خواسته منطقی که بارها توسط مجمع حامیان روحانی در ترکمن صحرا و آقای نقدی گل چشمه به تاکید شده است چه کرده اید؟ و در آینده چه خواهید کرد؟

6– تا الان 10 نفر از مدیران ادرات شهرستان تغییر یافته اند یعنی قریب به یک سوم ادارات شهرستان گنبد جابجا شده اند ولی از این بین فقط آقای دولو سرپرست اداره ثبت احوال شده است. حتی به جای مهندس قره خاکپور رئیس اداره منابع طبیعی که به علت بازنشستگی کنار رفته اند در کمال تعجب یک مدیر غیر ترکمن آمده است. متاسفانه این روند نگران کننده است و باعث نارضایتی فعالان فرهنگی سیاسی شده است و با سیاست کلان دولت تدبیر و امید همخوانی ندارد. آقای حمیدی ، به راستی این نابرابری در انتصابات را چگونه توجیه می کنید؟

اغلب مدیرانی که در گنبد بر عرصه آمدند گویای این واقعیت تلخ است که تا الان به شایستگان ترکمنها بی توجهی شده است امید می رود که این مسئله در اداراتی که قرار است مدیرانش جابجا شود بازنگری و اصلاح شود. البته برای خالی نماندن عریضه برخی از مدیریت های جزئی به مانند مدیریت یکی از بیمارستانهای دولتی گنبد و صندوق مهر امام رضا را به ترکمنها سپرده شده است ولی آیا استحقاق ترکمنها با جمعیتی 70 درصدی، این است؟

7- آقای عباسی نماینده محترم، جنابعالی در این عرصه ( واگذاری مدیریت ها به شایستگان قوم ) چه کرده اید؟ اصلا آیا برای استفاده از نیروهای شایسته ترکمن در مدیریتهای ادارات شهرستان چه ورود کرده اید؟ شما که قصد دارید بار دوم وارد کارزار انتخابات شوید بری استیفای حق و حقوق همه موکلان خود چه گامهایی برداشته اید؟ متاسفانه برخی از عملکرد شما اینگونه تداعی می کند که جنابعالی نماینده بخشی از مردم شهرستان هستید نه همه آنها؟

8 -در شهرستان کلاله با توجه به وجود نماینده ترکمن وضعیت تا حدودی امیدوار کننده است اما درشهرستان آق قلا وضعیت تاسف بار است . شهرستانی که بیش از 90 درصد جمعیتش ترکمن است چرا اغلب روسای اداراتش گرگانی و یا غیر بومی هستند ؟ سئوالی که پیش می آید این است که مگر در آق قلا قحط الرجال است که مدیران را از نقاط دیگر می آورند ؟ آیا این جفا بر این ملت نیست؟ آقای وطنی آیا می دانید که آموزش و پرورش تا امروز یکی از پرچالش ترین ادارات شهرستان است؟

9- بدون شک ترکمنها جزئی جدا نشدنی از کلیت ایران هستند که دل به این آب و خاک بسته اند . فراموشی آنها در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی ، فرهنگی و . . به منزله نادیده گرفتن حق و حقوق بخشی از کلیت نظام است و این تبعات منفی داشته و سبب اعتماد زدایی می شود و انگیزه ها را سلب می کند .
در دولت تدبیر و امید باید کاری کرد تا اعتماد همه مردم به نظام بیشتر شود . مسلما این اعتماد باعث عزت و آبروی نظام در سطح ملی و بین المللی خواهد شد.

10- ما توقع زیادی نداریم ولی می خواهیم که با ما به عدالت رفتار شود. قانون همه را برابر دانسته است مسئولان نگاه عادلانه به قومیت ها داشته باشند نه نگاهی و عملکردی که تبعیض را نشان دهد. انتظار داریم که ما را به حساب آورید نه اینکه حذف کنید .دوست داریم در مدیریت های استانی و شهرستانی و حتی ملی ، استخدامی ها ، بهره برداری از تسهیلات و امکانات کشور سهیم باشیم. ما برادری مان را به نظام و حاکمیت بارها نشان دادیم از دولتمردان هم انتظار داریم که برادری شان را ثابت کنند .

11- برخی ها به بهانه قومیت گرایی فرصت ها را از ما می گیرند در حالیکه این انگ به ما نمی چسبد. این عزیزان از عملکرد شان غافل هستند که به ترکمنها را نادیده می گیرند و انحصارطلبی می کنند. عملکرد آنها با بیان آنها متناقض است. به باور نگارنده بیان خواسته ها و مطالبات اقوام به هیچ وجه برابر با قومیت گرایی نیست بلکه عین واقعیت است و در جهت هم افزایی و همدلی و اعتماد افزایی و مشارکت دادن اقوام و وحدت است و بر اساس منویات مقام معظم رهبری و رئیس جمهور عزیز است.

12- سخن آخرم را از رهبر معظم انقلاب نقل می کنم که درباره ی عدم تبعیض میان اقوام ایرانی می گویند: «نظام جمهوری اسلامی مطلقاً با نگاه تبعیض آمیز نگاه نمی کند؛ نه به کردستان و نه به هر نقطه ی ویژه ی دیگری در سرتاسر کشور. […] نگاه نظام جمهوری اسلامی به تنوع قومی و تنوع مذهبی مطلقاً نگاه تعصب آمیز، قوم گرا، یک جانبه نگر نیست. این را به طور قاطع من اعلام می کنم. نه امروز هست، که من از نیت خودم و دل خودم حرف می زنم، نه در طول زمان های گذشته در دهه ی 60، زمان حیات مبارک امام رضوان الله تعالی علیه چنین چیزی نبوده.» ( عصر ایران )

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: