باور حکایت تلخ خشکسالی در گلستان

گسترش خشکسالی در گلستان حکایت تلخی است که این روزها با ثبت آمار کاهش 26 درصدی بارش ها و افت حجم آبگیری سدها وارد فصل بحرانی خود شده است. … آذر ماه 92با میزان بارش بیش از 86 میلی متر پربارش ترین ماه و تیر 93 با بیش از 4 میلی متر کم بارش ترین ماه در سال آبی 93- 92 بوده است.
همچنین شهرستان های بندرگز و گنبدکاووس به ترتیب با میزان بارش 789 و 277 میلی متر به عنوان پر بارش و کم بارش ترین شهرستان های استان در سال آبی 93-92 ثبت شده اند.
طبق گزارش ایستگاه های باران سنجی و سینوپتیک، میزان بارش باران در شهر گرگان مرکز استان گلستان در سال زراعی گذشته 423 میلیمتر بوده که به نسبت دوره آماری 30 ساله 21 درصد و به نسبت سال زراعی قبل از آن (92-91) حدود 16 درصد کمتر بوده است.
مدیر عامل آب منطقه ای گلستان در خصوص جریان آبی رودخانه های استان نیز در این سال آبی اظهار داشت: در حوضه «قره سو» حدود 81 درصد و در گرگانرود 64 درصد کاهش جریان آب روی داده است.

تصویر کوچک شده

 تاريخ ۱۳۹۳/۷/۸
گسترش خشکسالی در گلستان حکایت تلخی است که این روزها با ثبت آمار کاهش 26 درصدی بارش ها و افت حجم آبگیری سدها وارد فصل بحرانی خود شده است.
در سال های اخیر کاهش نزولات جوی، افزایش جمعیت و مصرف بی رویه، زمینه را برای بروز بحران خشکسالی و کمبود آب در بسیاری از مناطق گلستان فراهم کرده است.
آمار بارش ها، ذخایر آبی پشت سدها، رودخانه های رو به خشکی و کشاورزی تشنه، بحرانی را نشان می دهد که شاید با کمی توجه در مصرف آب در بخش خانگی و مکانیزه کردن سیستم های آبیاری کشاورزی می شد به سلامت از آن عبور کرد.
اما، این روزها دیگر به قول وزیر نیرو «با خشکسالی نمی توان مقابله کرد باید با آن زندگی کنیم و اگر امروز دچار مشکل شده ایم، قطعاً به دلیل نوع رفتار انسان با منابع آبی است».
به گفته حمید چیت چیان در این زمینه اگر هنر مدیریت مصرف آب و رفتار با طبیعت را بدانیم قطعاً طبیعت بر ما سخت نخواهد گرفت حتی در دورانی که با خشکسالی مواجه شویم.

* جمعیت و کشاورزی تشنه
استان مرزی گلستان حدود یک میلیون و 800 هزار نفر جمعیت دارد که تامین آب مصرفی مردم در دو بخش آشامیدن و دیگر مصارف کماکان همان آب تصفیه شده و گرانقیمت است.
همچنین حدود 700 هزار هکتار زمین این استان نیز برای تولید محصولات زراعی و باغی نیازمند بارش های جوی و آبیاری هستند، تا این استان همچنان قطب بودن خود را در بخش کشاورزی حفظ کند.

* کاهش بارش، مخازن خالی سدها
به گزارش ایرنا، مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان میانگین بارندگی سال آبی استان (از مهر 92 تا پایان شهریور 93) را معادل 409.5 میلی متر برآورد کرده و می گوید: این میزان در مقایسه با سال آبی گذشته بیش از 26 درصد و نسبت به دوره شاخص درازمدت افزون بر 16 درصد کاهش دارد.
ایرج حیدریان کل حجم آبگیری مخازن 14 سد استان را در 29 شهریور امسال 27.3میلیون مترمکعب بیان کرد و افزود: این میزان تنها 9 درصد از کل حجم مخازن سدهای گلستان است.
وی اظهار کرد: سدهای استان در مدت مشابه سال قبل 49 میلیون متر مکعب آب داشته و 17درصد این مخازن آبگیری شده بود.
اما شاید گفتن این مطلب که توان ذخیره سازی سدهای گلستان در سال های پرآبی حدود 300 میلیون مترمکعب است را بسیاری در شرایط کنونی باور نداشته باشند، اما این مساله حقیقت دارد و اینک به کمی بیشتر از 27 میلیون مترمکعب کاهش یافته است.
حیدریان همچنین با اشاره به 44.5 درصد کاهش آبگیری سدها استان گلستان در یک سال اخیر گفت: در حوزه گرگانرود در این مدت سدهای بزرگ استان همچون بوستان، گلستان و وشمگیر به دلیل کمی بارش ها و نیز کم شدن جریان آب رودخانه ها، کاهش درصد آبگیری داشته اند.
به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گلستان، سد بوستان با 6 درصد آبگیری شده نسبت به سال قبل 59 درصد کاهش آبگیری داشته است.
سد بوستان با ظرفیت 50 میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره سازی در حوزه شهرستان کلاله در شرق استان گلستان روی آبراهه اصلی حوضه آبریز گرگانرود احداث شده است.
به گفته حیدریان، در سد گلستان تنها 0.8 میلیون مترمکعب آبگیری شده که نسبت به میزان 13.3میلیون مترمکعبی پارسال حدود 94 درصد کاهش نشان می دهد.
این سد در حوزه شهرستان گنبدکاوس و در حدود 12کیلومتری شمال شرقی آن روی آبراهه اصلی حوضه آبریز گرگانرود احداث شده است.
مخزن سد در ابتدای ساخت حدود 86 میلیون مترمکعب ظرفیت ذخیره داشته و حجم آن به هنگام سیلاب برای 135 میلیون مترمکعب طراحی شده است.
مدیرعامل آب منطقه ای گلستان اضافه کرد: سد «وشمگیر» نیز اکنون یک میلیون و 400 هزار مترمکعب آب دارد با توجه به رقم 2 میلیون مترمکعبی آب در سال گذشته، مخزن این سد با کاهش 30 درصدی حجم آبگیری مواجه بوده است.
وشمگیر، قدیمی ترین سد استان گلستان است که در سال 1349 با هدف توسعه و بهبود اراضی کشاورزی حاشیه گرگانرود و پایین دست، کنترل و مهار سیلاب منطقه و زهکشی اراضی به بهره برداری رسید.
این سد در فاصله 62 کیلومتری شمال شرق گرگان و در محلی به نام سنگر سوار روی رودخانه گرگانرود احداث شده است.
به گفته حیدریان، در حوضه قره سو نیز سد «نومل» (کوثر) تا 29 شهریور امسال تنها 600 هزار متر مکعب آب داشت که نسبت به رقم 800 هزار مترمکعبی سال قبل از آن کاهش 17 درصدی را ثبت کرده است.
سد کوثر در روستای نومل و در حدود 15کیلومتری جنوب شرقی شهر گرگان بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز فرعی نومل احداث شده است و بخشی از آب رودخانه گرمابدشت نیز توسط یک سد انحرافی به آن هدایت می شود.
سد کوثر دارای یک مخزن اصلی و یک مخزن رسوبگیر است که حدود 7.2 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد.
یک سد انحرافی به طول 18.5 متر در شمال سد بر روی آبراهه اصلی حوضه آبریز فرعی گرمابدشت احداث شده است که با ظرفیت حداکثر 200 متر مکعب بر ثانیه آب این رودخانه را در فصل غیر زراعی پس از عبور دادن از مخزن رسوبگیر به مخزن سد نومل هدایت می کند.
حیدریان درباره توزیع ماهانه بارندگی در سطح استان می گوید: آذر ماه 92با میزان بارش بیش از 86 میلی متر پربارش ترین ماه و تیر 93 با بیش از 4 میلی متر کم بارش ترین ماه در سال آبی 93- 92 بوده است.
همچنین شهرستان های بندرگز و گنبدکاووس به ترتیب با میزان بارش 789 و 277 میلی متر به عنوان پر بارش و کم بارش ترین شهرستان های استان در سال آبی 93-92 ثبت شده اند.
طبق گزارش ایستگاه های باران سنجی و سینوپتیک، میزان بارش باران در شهر گرگان مرکز استان گلستان در سال زراعی گذشته 423 میلیمتر بوده که به نسبت دوره آماری 30 ساله 21 درصد و به نسبت سال زراعی قبل از آن (92-91) حدود 16 درصد کمتر بوده است.
مدیر عامل آب منطقه ای گلستان در خصوص جریان آبی رودخانه های استان نیز در این سال آبی اظهار داشت: در حوضه «قره سو» حدود 81 درصد و در گرگانرود 64 درصد کاهش جریان آب روی داده است.

* خشکسالی در گلستان جدی است
مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان خشکسالی را از مهمترین بحران های پیش روی استان دانست و گفت: برخلاف برخی تصورها، گلستان به عنوان یک استان شمالی در قیاس با برخی استان‎های دیگر همچون خراسان شمالی از لحاظ وضعیت منابع آبی، شرایط مناسبی ندارد.
«رمضانعلی مقدم» بهترین راهکار برای مقابله با بحران خشکسالی را سازگاری با طبیعت دانست و تصریح کرد: در کارگروه تخصصی خشکسالی استان درباره این مبحث باید به طرح‎های نو و دانش بنیان توجه شود.
آنچه مسلم است، این که برای عبور از بحران آب باید ابتدا صرفه جویی را ملاک اصلی در مدیریت منابع آبی قرار داد و سپس برای مقابله با تبدیل زمین های حاصلخیز به دشت های کویری فکر اساسی کرد.
استانی که رتبه های نخست تا سوم تولید محصولات کشاورزی را دارد، اکنون باید باور کند که با کمبود منابع آبی حتی برای مصرف روزانه مردم مواجه است و با اولویت بندی مصرف خانگی و مکانیزه سازی بخش کشاورزی و استفاده از روش های آبیاری مدرن، برای رفع تشنگی زمین های آن چاره جویی کند.

سایت اطلاع رسانی گمیشان

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: