تحلیلی بر رشد ضرب و شتم و نزاع و درگیری در جامعه

یوسف بدراقی :
این روزها وقتی در محل زندگی، مرکز شهر یا نقاط دیگری تردد می‌کنیم هر چند وقت یک‌بار به صحنه‌های زشت و زننده نزاع برمی‌خوریم که تأسف همه را جز نزاع‌کنندگان، به‌دنبال دارد. آمارهایی که اعلام میشود نشان‌دهنده این است که با توجه به رشد جمعیت شهری از توسعه فرهنگی و اجتماعی متناسب با این رشد فزاینده خبری نیست وجوانان ما اینقدر اعصابشان بهم ریخته که به طرفهالعینی، دعوا بالا میگیرد .
تصویر کوچک شده
اولکامیز- یوسف بدراقی : صدای فریاد چند جوان توجه همه عابران را به سمت آن گوشه خیابان جلب کرده بود. آن‌ها داشتند با هم جر و بحث می‌کردند که کم‌کم این جر و بحث‌ها به درگیری فیزیکی کشیده شد و ناگهان صدای دردناک یکی از آنان بلند شد و کف خیابان افتاد.
ردی از خون، آسفالت خیابان را قرمز کرد و به دنبال آن چند جوان دوان‌دوان از محل فرار کردند. بعد از مدتی پلیس و اورژانس به محل درگیری رسیدند، جوان را به بیمارستان اعزام کردند، اما وقتی کنجکاوی مردم در مورد علت درگیری به پاسخ رسید، عابران سری از روی تأسف تکان دادند؛ نگاه دو جوان به هم گره خورده و دیگری این نگاه را توهین تلقی کرده بود؛ همین.
این روزها وقتی در محل زندگی، مرکز شهر یا نقاط دیگری تردد می‌کنیم هر چند وقت یک‌بار به صحنه‌های زشت و زننده نزاع برمی‌خوریم که تأسف همه را جز نزاع‌کنندگان، به‌دنبال دارد. آمارهایی که اعلام میشود نشان‌دهنده این است که با توجه به رشد جمعیت شهری از توسعه فرهنگی و اجتماعی متناسب با این رشد فزاینده خبری نیست وجوانان ما اینقدر اعصابشان بهم ریخته که به طرفهالعینی، دعوا بالا میگیرد .
آنچه شرح شد قصه تکراری بسیاری از نزاع های خیابانی است .بسیاری ازنزاع های خانوادگی وخشونتها هم هستندکه فقط درمراجع قضایی وپزشکی قانونی صدایشان شنیده می شود.
مدیرکل پزشکی قانونی گلستان درگفتگو با همشهری گفت : متاسفانه دراستان گلستان معاینات مصدومان ناشی ازضرب وشتم عمدی ونزاع ودرگیری بیشترین آمار را بخود اختصاص داده است .ضمن اینکه درسه ماه نسبت به سال گذشته 11 ونیم درصد رشدداشته است .
دکترمهدی قربانی ثمینی افزود: بعد ازبحث نزاع وباوجود کاهش 6درصدی نسبت به سال 92 اما همچنان عمده ترین معاینات والبته بالاترین آمارمرگ ومیر غیرطبیعی ما در حوزه مصدومان ترافیکی بوده است .دلایل پرخاشگری :
– گسترش بیکاری واعتیاد اولین دلایل برای پرخاشگری درجامعه است.
– یکی از مهترین دلایل این پدیده ناپسند اختلاف طبقاتی و فسادهای اقتصادی است که می تواند فشارهای روانی
متعددی رادر افراد به وجود آورده و منجر به ناهنجاری های رفتاری در افراد شود.
– متاسفانه در جامعه ما به علت نبود نظام کار آمددادگستری واطاله دادرسی ، افراد خود دور از مجوز قانونی با مسائل برخورد می کنند
– هنگامی که ارزش ها در جامعه به درستی درونی نشده باشد، افراددچار نابهنجاری های رفتاری می شوند.
– از طرفی دیگر در خانواده های پدر سالار که به فرزندان خود اجازه ابراز اندیشه نمی دهند چنین افرادی هنگامی که وارد اجتماع می شوند تاب شنیدن اندیشه دیگران را ندارند و اغلب هنگام مواجهه بامشکلات دست به دامان خشم های فرو خورده خود می شوند.

راهکار
از طریق آموزش های صحیح و رساندن آگاهی به افرادازطریق رسانه ها ،مطبوعات ومدارس می توان رفتارهای مدنی را در جامعه افزایش داد، مردم باید به نیروی انتظامی ودادگستری اعتماد کنند در غیر این صورت خود برای باز پس گرفتن حقوقشان دست به اعمال غیر قانونی می زنند و جالب اینجاست که وقتی کسی در این درگیری ها مورد ضرب و شتم قرار می گیرد خودسرانه دست به اعمالی می زند تا از حقوق خود دفاع کندواین چرخه معیوب بازتکرارمی شود .
همچنین نزاع ها و درگیرهای خیابانی بین زنان افزایش یافته شاید ورود زنان به اجتماع باعث افزایش سطح آگاهی شدهوازسویی از زمانی که زنان از خانه بیرون آمده اند و وارد اجتماع شده اند، مشارکت اجتماعی آن ها بیشتر شده ولی نزاع های خیابانی نیز در میان زنان بیشتر شده است.
 تاريخ ۱۳۹۳/۷/۲۴
منبع : نشریه کاغذشیشه ای

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: