تطبیق 3 دیدگاه در باب اخلاق

یحیی یاری
درجامعه ای که مردمانش نمی توانند با هشت ساعت کار شرافتمندانه زندگی آبرومندانه و درخوری داشته باشند و درنتیجه،باید یا کمیت کارشان را افزایش دهند و دوازده و شانزده ساعت درشبانه روز کار کنند و یا کیفیت کارشان را کاهش دهند و شرافتمندانه بودن کارشان را فدا کنند و به کم فروشی و گرانفروشی و احتکار و دزدی و اختلاس و رشوه و کمکاری و تقلب و فریبکاری و زد و بند و… روی آورند.
درچنین جامعه ای،اخلاقی زیستن به حدی دشوارمی شود که غالب مردم آن راوا مینهند.بنابراین ،نظامهای سیاسی ای که دغدغه ی اخلاقی زیستن مردم رادارند، اگردراین دعوی صادقند، به جای هرکاردیگری ،باید اوضاع واحوالی فراهم آورند که هر شهروندی بتواند باهشت ساعت کار شرافتمندانه زندگی آبرومندانه ودرخورداشته باشند .
تصویر کوچک شده

تاريخ ۱۳۹۳/۸/۲
اولکامیز- یحیی یاری : آبراهام مازلو.روانشناس آمریکایی می گوید: درجامعه ای که نیازمندیهای اولیه آدمی،یعنی نیازهای جسمانی یا فیزیولژیک آنان ،مانند خوراک،پوشاک،مسکن،آب وهوای سالم ،خواب،استراحت،وغریزه ی جنسی ،برآورده نشود سخن ازاخلاقی زیستن آب در هاون کوفتن است .
مختومقلی فراغی نیز درشعر{دون گرگ} اشارت مستقیم به نیازآدمی به موارد فوق رادارد.
نه بلاسن آدامزاد چئپلاق دوغدونگ دون گِرک
آق سؤید اِمدینگ اولالدئنگ هی آغلارسن نان گِرگ
سایلایئرسن دلبندینگ یوغنالار بیلینگ بندینگ
اون باشده آرزو مندینگ غئزگرک جووان گِرک
جووان تاپدئنگ غوچماغا عایشی عشرت آچماغا
آندان سونگ اییپ ایچماگه بیرتوکنمز نان گِرک
فراغی یول گیتماگه سوز آصلئنا یتماگه
بیرماغنی پهم اتماگه عاقئلی یاران گِرک

آدمی از آن روز که لخت و عریان زاده شد محتاج پوشاک گردید از شیر مادر تغذیه نمود و رشد یافت،بعداز آن بود که محتاج نان شد وبرای آموختن آموزه های دینی وسواد،علم لازمش گردید به ایام جوانی و سن بلوغ که رسید علائم جنسی در او ظاهرگشت، احتیاجاتش فزونی یافت برای تداوم زندگی شادمانه و رشد فکری اش اقتصاد پویای لازم داشت وشاعر برای تفهیم این مفاهیم یاران عاقل و هم فکری طلب میکرد.
به راستی مختومقلی روشن فکر زمانه ی خویش بود و اندیشه های نوینی داشت .
مصطفی ملکیان درکتاب حدیث آرزومندی می فرماید درجامعه ای که مردمانش نمی توانند با هشت ساعت کار شرافتمندانه زندگی آبرومندانه و درخوری داشته باشند و درنتیجه،باید یا کمیت کارشان را افزایش دهند و دوازده و شانزده ساعت درشبانه روز کار کنند و یا کیفیت کارشان را کاهش دهند و شرافتمندانه بودن کارشان را فدا کنند و به کم فروشی و گرانفروشی و احتکار و دزدی و اختلاس و رشوه و کمکاری و تقلب و فریبکاری و زد و بند و… روی آورند.
درچنین جامعه ای،اخلاقی زیستن به حدی دشوارمی شود که غالب مردم آن راوا مینهند.بنابراین ،نظامهای سیاسی ای که دغدغه ی اخلاقی زیستن مردم رادارند، اگردراین دعوی صادقند، به جای هرکاردیگری ،باید اوضاع واحوالی فراهم آورند که هر شهروندی بتواند باهشت ساعت کار شرافتمندانه زندگی آبرومندانه ودرخورداشته باشند .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: