مخالفت امامی با نام اترک به راه آهن / آقای نماینده، مگر نام اترک چه اشکالی دارد؟!

 در خبرگزاری مهر مطلبی به شرح فوق از آقای امامی نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی به جشم می خورد که با مطالعه آن انسان را به فکر وا می دارد.آقای امامی مگر چه اشکالی دارد که اسم راه آهن به نام اترک ثبت گردد؟!
اتفاقا اترک با توجه به اشتراکی بودن بین دو کشور و وسعت حوضه آبریز آن در دو کشور دوست و همسایه اسم با مسمایی به نظر می رسد همچنانکه در دوران ریاست جمهوری جناب آقای هاشمی،ایشان با همتای ترکمن خود با استفاده از این پتانسیل سد دوستی را بر روی این رودخانه حداث و افتتاح نمودند . اگر چنانچه شما این اشتراکات را نیز برنمی تابید حداقل می توانید به سر چشمه ایرانی آن مباهات ورزید. اما با توضیحات حضرتعالی به نظر می رسد مشکل جای دیگری است و آن اینکه گویا شما بخاطر قرار گرفتن قسمت ایرانی این رودخانه در عمق استراتژیک مناطق ترکمن نشین ،انگار اترک کلمه نامانوسی برای شما بوده و با آن واژه احساس غریبی می کنید.تا جاییکه فرمایش نمودید: « در صورت ضرورت تغییر نام هم باید نام هایی متناسب با تاریخ منطقه مانند استراباد یا جرجان که به هرحال برگرفته از خود پیشینه تاریخی خود گرگان زمین و این منطقه باشد استفاده شود.»

تاريخ ۱۳۹۳/۸/۲۰
تصویر کوچک شده
اولکامیز- آقای امامی دوشنبه 19 آبان در گفتگو با خبرگزاری مهر با نام با مسمای اترک برای راه آهن بین المللی ایران ترکمنستان قزاقستان مخالفت کرد و گفت تابلوی راه آهن باید به نام گلستان بالا برود یکی از کاربران نقاد و تیزبین اولکامیز با مطلب ذیل را آقای امامی را به چاش کشیدند : نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با بیان این که براساس مصوبه دولت، نام گلستان برای راه آهن بین المللی گرگان اینچه برون انتخاب شده است، گفت: مدیریت راه آهن در تلاش است نام اترک را برای این مسیر انتخاب کند.
به گزارش مهر عیسی امامی نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی ، گفت: پروژه راه آهن به موجب مصوبه معاونت توسعه نیروی انسانی گمرک به عنوان راه آهن گلستان تصویب شد.
امامی افزود: بعد از کار کارشناسی برای استقرار راه آهن و پیگیری های انجام شده، با موافقت وزارت راه و شهرسازی و راه آهن جمهوری اسلامی ایران چارت تشکیلاتی آن تهیه شد و این چارت تشکیلاتی براساس ضوابط و مقررات تابع تشریفاتی است.
وی بیان کرد: آنچه که بر اساس مصوبه دولت ابلاغ شده، نام این راه آهن مسلما اداره کل راه آهن گلستان است، ولی اخیرا با توجه به اینکه تغیراتی که در مدیریت راه آهن وجود داشته در صدد تغییر نام به اترک هستند.
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته آن ها بصورت منطقه ای به موضوع نگاه می کنند و می خواهند حساسیت های منطقه ای را کم کنند ولی اعتقاد ما بر این است که اداره کل به نام گلستان است و تابلوی آن هم باید به نام گلستان بالا برود.
وی اضافه کرد: اگر قرار است تغییراتی در نام ایجاد شود بر اساس چهارچوب، مقررات و ضوابط باشد و اصولا هم با توجه به این که این فرصت به استان داده شده و جانمایی هم در استان گلستان است ، بهترین نام همان گلستان است.
وی بیان کرد: در صورت ضرورت تغییر نام هم باید نام هایی متناسب با تاریخ منطقه مانند استراباد یا جرجان که به هرحال برگرفته از خود پیشینه تاریخی خود گرگان زمین و این منطقه باشد استفاده شود.
امامی خاطرنشان کرد: در آینده نزدیک قرار است راه آهن گلستان با حضور رییس جمهور و روسای جمهور کشورهای ترکمنستان و قزاقستان افتتاح شود، لذا به نظر می رسد بهتر است مدیریت محترم راه آهن هم به این موضوع کمک کنند، از طرفی هم با شخص دکتر آخوندی در هفته گذشته صحبت کردم که وی هم اعتقاد داشت به این موضوع باید کمک شود و از نام های مرتبط با خود منطقه استفاده شود.
وی اظهار کرد: امروز هم با توجه به حساسیت هایی که بوجود آمده بود و خبرگزاری ها هم مطالبی را انعکاس داده بودند با مدیریت عامل راه آهن جمهوری اسلامی صحبت کردم و وی هم گفت که چند اسم را معرفی کنید و ما کمک می کنیم، البته نظر وی این بود که نام هایی که انتخاب می شود بیشتر به جغرافیایی سیاسی مرتبط باشه تا بتوانیم محدوده بیشتری را تحت پوشش قرار بدهیم.
نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که بهترین نام گلستان است، ادامه داد: در غیر اینصورت نام های با مسمایی که با پیشینه تاریخی ما نظیر استراباد ، جرجان ، هیرکان و وارکان می تواند برای منطقه مفید باشد./ مهر
در خبرگزاری مهر مطلبی به شرح فوق از آقای امامی نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی به جشم می خورد که با مطالعه آن انسان را به فکر وا می دارد.آقای امامی مگر چه اشکالی دارد که اسم راه آهن به نام اترک ثبت گردد؟!
اتفاقا اترک با توجه به اشتراکی بودن بین دو کشور و وسعت حوضه آبریز آن در دو کشور دوست و همسایه اسم با مسمایی به نظر می رسد همچنانکه در دوران ریاست جمهوری جناب آقای هاشمی،ایشان با همتای ترکمن خود با استفاده از این پتانسیل سد دوستی را بر روی این رودخانه حداث و افتتاح نمودند .
اگر چنانچه شما این اشتراکات را نیز برنمی تابید حداقل می توانید به سر چشمه ایرانی آن مباهات ورزید. اما با توضیحات حضرتعالی به نظر می رسد مشکل جای دیگری است و آن اینکه گویا شما بخاطر قرار گرفتن قسمت ایرانی این رودخانه در عمق استراتژیک مناطق ترکمن نشین ،انگار اترک کلمه نامانوسی برای شما بوده و با آن واژه احساس غریبی می کنید.تا جاییکه فرمایش نمودید: « در صورت ضرورت تغییر نام هم باید نام هایی متناسب با تاریخ منطقه مانند استراباد یا جرجان که به هرحال برگرفته از خود پیشینه تاریخی خود گرگان زمین و این منطقه باشد استفاده شود.»
و در ادامه فرمودید با مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی صحبت نمودید و ایشان نیز از شما خواستند چند اسم معرفی نمایید تا بلکه کمکتان کند.و در ادامه مطلب آوردید:«البته نظر وی این بود که نامهایی که انتخاب می شود بیشتر به جغرافیایی سیاسی مرتبط باشه تا بتوانیم محدوده بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم.»
حال به نظر حضرتعالی آیا اترک جزء جغرافیای سیاسی- طبیعی ایران زمین با محدوه بیشتر در قیاس با موارد مطروحه شما نیست؟
شما با تاکید بر اینکه بهترین نام گلستان است ادامه دادید:« در غیر اینصورت نام های با مسمایی که با پیشینه تاریخی ما نظیر استراباد ، جرجان ، هیرکان و وارکان می تواند برای منطقه مفید باشد.»
با توجه به شرایط استخراجی از متن بیانات حضرتعالی و آقای مدیر عامل،جامع الشرایط ترین و با مسما ترین نام می دانید چیست؟!
ترکمن صحرا
چرا که علاوه بر داشتن تمامی شرایط فوق الذکر، شبکه فوق درست در منطقه ترکمن صحرای قدیم و حوالی شاه مرز انشعاب پیدا می کند اگر چنانجه حضرتعالی حرمت آرای داده شده مردم این منطقه به خودتان را پاس داشته و با نشان دادن حسن نیت مخالف این موضوع نباشید. اگر چه با نمود اعتراض آشکار شما به قضیه اترک و بروز خواسته و یا ناخواسته تراوشات ذهنی- فکری و روحی و آشکار شدن ماهیت درونی شما اندک خوش بینی ها نیز به یاس تبدیل شد.لذا این امر از شما بعید بنظر می رسد و هیچ انتظاری هم از شما نمی رود .
آری در نهایت باز نظر نهایی،نظر وکیل ما در مجلس خواهد بود نه ما! که متاسفانه ایشان تاب توان تحمل اسم زیبای اترک را برنمی تابد برای اینکه تنها جرمش جریان شریانهای آن در بستر خاک ترکمن است! چه رسد به اسم با مسمای گمشده ترکمن صحرا.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: