بخشی از سخنرانی امان قلیچ شادمهر در نشست نخبگان ترکمن با یونسی در سفر ریاست جمهوری به گلستان

آری ترکمن ها که در ایران زندگی می کنند تنها چيزي كه مي خواهند مشاركت دادن آنها در مراكز تصميم گيري قدرت و ثروت است و مشاركت در مسووليت ها كه خود امنيت و رفاه و اعتماد مردم را دوچندان مي كند. با وجود اين كه دشواري هاي زيادي فراروي ماست، اما  اميد آن مي رود كه مشاركت داده شوند. تنها خواستشان اجراي قانون اساسي و عدالت در تمام سطوح جامعه است.
اين قوم مسالمت آميز چون ديكر اقوام ايران مطالباتي دارند كه با اميد به آينده و آرام مي روند تا بر آن دست يابند. برخي از اين مطالبات را در زير مي آوريم.

1- مطالبات سياسي
نخبگان و فعالان سياسي در درون حاكميت، اعتقاد دارند كه دولت مي تواند با تغييرات در نوع نگاه به مسئله اقوام و به خصوص ترکمن ها جو بي اعتمادي را از بين برده و دولت مي تواند با تغيير در نگرش به قوميت ها تهديدات موجود را به فرصت تبديل كند. اقدامات موثر در اين خصوص عبارتند از:
1- رشد گروه های مردم نهاد غیر دولتی در چارچوب مقررات و برنامه های ngu
2- مشارکت در مراکز تصمیم گیری قدرت و در مناصب و مسوولیت های داخلی، محلی
3- استفاده از توانمندي و خلاقيت هاي نخبگان قومي در اداره امور مناطق بومي و نيز در سطح ملي
4- پيگيري سياست هاي عدم تمركز مطلق و واگذاري اختيارات محلي و منطقه اي به افراد بومي
5- مطالعات قومي و انجام تحقيقات دقيق يه دست نخبگان محلي در فرايند توسعه

2 -مطالبات اقتصادي
پس از پيروزي انقلاب ايران به رغم همه اقدامات دولت پس از انقلاب و بهبود نسبي شرايط زندگي باز همچنان نابرابري هاي اقتصادي به قوت خويش باقي مانده است . در مناطق توسعه يافته افزايش تقاضا موجب افزايش سرمايه گذاري خواهد شد كه اين نيز به نوبه خود از طريق ضريب افزايش و اصل شتاب درآمدهاي سرانه و تقاضاي موثر را افزايش خواهد داد . همچنين انتقال سرمايه (انساني ، مالي ، فيزيكي ) از مناطق عقب افتاده به مناطقي كه در آن ها رونق فعاليت هاي اقتصادي وجود دارد موجب كميابي هرچه بيشتر سرمايه در مناطق عقب افتاده مي شود.

با اين توصيف امروز به دليل نرخ بالاي بيكاري درآمد عمده ساكنان شهرها و روستاها براي گذران امورات زندگي از طريق کشاورزی و دامداری مي باشد. آمار و يافته ها در بخش اقتصاد بيانگر اين نكته است كه اين مناطق سهم ناچيزي در اقتصاد ملي داشته و در حال حاضر تغيير معني داري در اين زمينه مشاهده نمي شود. جهت برطرف و يا كاهش اين مشكلات موارد زير ضروري و لازم به نظر مي رسد:
-1ارتقاي سطح اقتصادی با جذب سرمایه گذاری محلی و رفع بوروکراسی
-2 محروميت زدايي از همه مناطق قومي و توزيع عادلانه ثروت ميان آن ها
-3 افزايش فرصت هاي شغلي چراکه مهاجرت های جویای کار در این استان بیشتر است.
-4 اولويت بخشي به عمران و آباداني منطقه اي به ويژه با ايجاد منطقه آزاد در حاشيه مرزی که می تواند باعث رونق اقتصادی گردد.
-5 بهبود شاخصه هاي توسعه در مناطق مرزي كشور.
-6 افزايش مشارکت های اجتماعی به ويژه در نواحي مرزي جهت ايجاد رفاه ، ارتقاي سطح معيشت ، تأمين مسكن ، تأمين اجتماعي ، حمايت از كشاورزا ن.

3 – مطالبات فرهنگي
تحولات فرهنگي چشمگير و قابل تقديري تاكنون صورت گزفته و فرايند مثبتي داشته است امتيار نشر هفته نامه هاي صحرا، ياپراق و فسلنامه فراغي و انتشار كتب، مراسم مختومقلي ونامگذاري فته مختومقلي و… از نمونه هاي آن است. اما محورهاي اساسي را مي توان در توجه به گسترش زبان و ادبيات ترکمنی و مطبوعات ديد. طرفداران اين طيف را مي توان در بين اقشار و طبقات روشنفكر و اهل قلم و گروه هاي وفادار به آداب و رسوم و فرهنگ تركمن جستجو كرد كه از موقعيت و نفوذ مناسبي درجامعه برخوردار هستند كه سعي در حفظ فرهنگ بومي و محلي در كنار فرهنگ ملي دارند كه بايد به آنان فرصت داد. بدون ترديد نحوه و حدود مطالبات فرهنگي و سياسي هر قوم در جامعه تابع هنجارها و ارزش هاي پذيرفته شده در آن جامعه مي باشد.
1- افزایش و تعدد مطبوعات محلی
2- افزايش مقدار زمان رسانه های استانی در سیما که فقط به جهل وپنج دقیقه در هفته اختصاص دارد. و تعیین زمان مناسب برای آن، چراکه ساعت پخش سیما درست همزمان است با شرکت مردم در نماز جمعه است.
3- حمايت از تشكل هاي فرهنگي و بنيادها و انجمن هاي فرهنگي، هنري.
4-ايجاد مركز ارتباطات فرهنگي- اسلامي تركمنستان و ايران.

منبع – سایت امان قلیچ شادمهر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: