ترکمنستان به مبارزه با مواد مخدر ادامه می دهد

بر اساس گفته کارشناسان مقامات اقدمات شدید اما ضروری را برای غلبه بر این طاعون انجام می دهند.

نوشتۀ زوماقلی آنایف

2014-12-12

عشق آباد – عطا گلدی یکی از معتادین مواد مخدر سابق اهل گارادمک شهری در خارج از عشق آباد، می باشد و با نام «رئیس هروئین» در منطقه بهتر شناخته می شود. اما وی به موفقیت فردی خود بسیار افتخار می کند: تاکنون هشت ماه متوالی بدون هروئین.

وی گفت: «خدا را شکر می کنم که به من فرصتی داد تا خود را از این چاه نجات دهم. دیگر تحت کنترل مواد مخدر نیستم. و دیگر نمی توانم اعمال سابق را انجام دهم. خرید مواد مخدر دیگر آسان نیست، چون تمام فروشندگان مواد مخدر دستگیر شده و در زندان بسر می برند.»

ترکمنستان به نبرد بی امان خود برای ریشه کن کردن مواد مخدر ادامه می دهد.

سایر مصاحبه شوندگان به آسیای میانه آنلاین گفتند که مصرف مواد مخدر امروز کمتر از دوره حکمرانی مرحوم صفرمراد نیازف که تقریبا مواد مخدر را قانونی کرده بود و در اختیار داشتن مواد مخدر کمتر از 3 گرم را آزاد کرده بود، معمول است.

خالمراد موسی یف که یکی از پزشکان درمانگاه درمان اعتیاد در عشق آباد می باشد، گفت: «هنگامی که [قربانقلی] بردی محمدف در سال 2007 به قدرت رسید، قدرت سازمان خدمات دولتی حفاظت از امنیت بهداشتی جامعه [جی اس اُ بی زی اُ] که [نام سابق آن] سرویس مبارزه با مواد مخدر بود را افزایش داد.»

موسی یف گفت که این اقدام کمک زیادی به مبارزه با مواد مخدر کرد.

سوزاندن مواد در مقیاس تن، تشدید قوانین

در سال 2013 و 2014 دولت ده ها تن مواد مخدر را سوزاند.

در پایان دسامبر 2013، سازمان خدمات دولتی حفاظت از امنیت بهداشتی جامعه در کوره های خود که خارج از شهر قرار دارد 625 کیلوگرم هروئین، خشخاش و تریاک خام کشف شده از قاچاقچیان مواد مخدر را سوزاند. در تاریخ 20 ژانویه این سازمان یک تن دیگر از مواد مخدر را سوزاند.

ترکمنستان از نزدیک همه کاروان های کمک رسانی که از مرزهای آن به افغانستان می روند را از نظر حمل مواد اولیه که کارگاه های ساخت مواد مخدر برای تولید هروئین به آن نیاز دارند را کنترل می کنند. طی هفت سال گذشته، نگهبانان مرزی، مامورین مبارزه با مواد مخدر دولت و عملیات امنیتی مختلفی را برای دستگیری قاچاقچیان مواد مخدر در مرز ترکمنستان – افغانستان انجام داده اند. در آن زمان، آنها حدود 15 تن مواد مخدر که منشاء آن افغانستان بوده است را نابود کردند.

مقامات همچنین قوانین شدیدتری را وضع کردند. بر اساس دستور 1 مارس رئیس جمهور، امسال سازمان خدمات دولتی حفاظت از امنیت بهداشتی جامعه مسئول انجام تحقیقات اولیه مربوط به ماده 214 و ماده 254 قانون مبارزه با مواد مخدر کشور را انجام دهند. در گذشته پلیس به این موارد رسیدگی می کرد.

بر اساس گفته مسئولین اداره مبارزه با مواد مخدر، در سال 2013 دولت به مواد مخدر حمله شدید نمود و مجازات قاچاق، حمل و نقل و فروش مواد مخدر را شدید تر نمود.

رحیم الف. یکی از مامورین سازمان مبارزه با مواد مخدر در استان اخال، گفت: «بر اساس مقررات جدید افرادی که به فروش، در اختیار داشتن یا حمل مواد محکوم شوند بدون داشتن فرصت عفو برای مدت طولانی زندانی خواهند شد.» کشور به طور سنتی سالانه تعداد زیادی از زندانیان را عفو می کند، اما محکومین جرایم مواد مخدر دیگر فرصت ترخیص از زندان را نخواهند داشت.

سختگیری شدید بر قاچاقچیان مواد مخدر

رحیم الف. گفت که گاهی اوقات مسئولین مجبور می شوند اقدامات شدید انجام دهند، «در غیر این صورت غلبه بر این شر که یک تهدید واقعی برای آینده مردم ترکمن است غیر ممکن خواهد بود. سازمان [مبارزه با مواد مخدر] پس از اینکه بازجویان و محققان آن تحقیقات در مورد کل این زنجیره که شامل مصرف کننده، تحویل دهنده یا فروشنده می شود را آغاز نمودند، کار آمد تر شد.»

وی گفت: «در سال های گذشته فروشندگان مواد مخدر که در اطراف بازارها پرسه می زدند و به مصرف کنندگان مواد مخدر می فروختند، دستگیر شدند. ما اکنون هر کس که در ارتباط با مواد مخدر باشد را دستگیر می کنیم.»

مامورین سازمان مبارزه با مواد مخدر [جی اس اُ بی زی اُ] اظهار کردند این نبرد بی وقفه مواد مخدر غیر قانونی را در ترکمنستان ریشه کن خواهد کرد.

رحیم الف. گفت: «قصد داریم با جلوگیری از حمل مواد مخدر از افغانستان، ازبکستان و سایر کشورهای همسایه به این هدف نائل شویم و کشت زارهای خشخاش در خاک ترکمستان را نابود کرده و از نزدیک خود را با اقدامات سایر سازمان ها هماهنگ کنیم.»

اما علی رغم این موفقیت ها برخی از فروشندگان مواد مخدر عملیات خود را اکنون به صورت زیر زمینی انجام می دهند.

بای مراد کاکایف، یکی از ساکنین تجن، گفت: «مردم دیگر [مواد مخدر] را مانند گذشته به صورت آشکار نمی فروشند.»

کاکایف گفت: «باید توجه داشته باشیم که امور از قبل به طرز چشمگیری بهتر شده اند و سازمانهای دولتی ترکمنستان قصد دارند به مبارزه با این شر به نمایندگی از کل جامعه ادامه دهند و یکبار و برای همیشه آثار مضرر این مواد را از میان ببرند.»

آسیای میانه آنلاین

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: