دولت ترکمنستان تلاش می کند تا برای خدمت به منطقه راه آهن احداث کند

ترکمن ها در تلاش هستند تا از ساخت راه های حمل و نقل و ترانزیت بهره مند شوند، اما همچنین خواهان صلح و کامیابی در منطقه می باشند.

نوشتۀ زوماگلی آنایف

2015-01-05

عشق آباد- دولت ترکمنستان درحال ساخت راه های مختلف حمل و نقل برای بهبود ارتباطات داخلی آسیای مرکزی و کمک به افعانسان درگذر از ده ها سال جنگ است.

ناظران می گویند که پروژه راه آهن قراقستان -ترکمنستان که در ماه دسامبر آغاز شد و به دالان فرا ملی شمال-جنوب مشهور است شاهدی بر رشد فعالیت ترکمنستان در زمینه طرح های حمل و نقل و مخابراتی مهم منطقه ای و بین المللی است. این راه آهن آسیای مرکزی را به خلیج فارس متصل می کند.

کارشناسان در مؤسسه طراحی های استراتژیک و توسعه ترکمنستان از قبل نقشه تقریبی این که چگونه راه آهن شمال-جنوب و شرق-غرب (ترکمنستان-افغانستان- تاجیکستان[تات]) در سال 2020 خواهد بود را تدوین کرده اند.آنها کار فراوانی برای انجام خواهند داشت: کارشناسان پیش بینی می کنند که باری که فقط بوسیله راه آهن از ترکمنستان ترانزیت می شود به حدود 25 میلیون تن کالا در سال خواهد رسید.

ساخرا آناپسووا، یکی از کارکنان این مؤسسه گفت: «تصویب آن پس از تکمیل راه آهن متصل کننده قزاقستان و خلیج فارس راه آهن [تات] انجام می شود که هم اکنون در دست احداث است تا به ظرفیت پیش بینی شده برسد.»

سازمان های دولت ترکمن در حال محاسبه مزایای تکمیل طرح های متعدد زیربنایی در دستور کاری خودشان هستند.

دناتار کاسیف، سخنگویی از وزارت حمل و نقل راه آهن، گفت: «خطوط اصلی تازه امکان می دهد تا در [سازمان های مرتبط ترکمن] هزینه حمل و نقل تا یک سوم کاهش یابد و سود افزایش یابد که امکان ترانزیت کالا را برای ترکمنستان فراهم می کند.»

آنا پسووا گفت: «ترکمنستان از کسب مسیرهای تازه برای صدور محصولات نفتی ، گاز مایع و گاز … و محصولات کشاورزی آن سود خواهد برد.»

سودرسانی به کشورهای همسایه

اقتصاددانان می گویند که به زودی سایر کشورها مانند قزاقستان از استفاده از زیرساخت های حمل و نقل ترکمنستان سود خواهند برد. مسیرهای حمل ونقلی که می تواند برای کشورهای همسایه سودمند باشد شامل راه آهن تات و دالانهای برنامه ریزی شده ترانزیت و حمل ونقل افغانستان-آذربایجان-گرجستان-ترکمنستان-عمان-قطر است.

درنتیجه شماری از خروجی های رسانه ای آسیای مرکزی درحال مقایسه زیرساخت های کشور با یک تقاطع از هفت جاده هستند که به ترکمنستان و راه آهن های هفت کشور موجود همسایه دراین تقاطع اشاره دارد.

مقتیموتلی اکمرادف، سفیر ترکمن در قزاقستان، به تازگی در حالی که فرصت های درحال ظهور برای حمل غله قراقستان و سایر کالاها را با راه آهن به جای کشتی به خلیج فارس ارزیابی می کرد گفت: «ترکمنستان یک پل منحصر به فرد اقتصادی میان آسیا و اروپا است.»

درهمین حال وزارت حمل و نقل راه آهن کارگران ساختمانی خود را برای تکمیل پروژه تات به شرق اعزام کرد.

کاسیموف گفت که گروه های نصب خط و ساخت پل از پیش به آنجا رفته اند. آنها به همسایگان مشکل دار هم کمک می کنند. او افزود: «آنها [همچنین] راه آهن قسمت افغانستان را نصب خواهند کرد.»

تاجیکستان و افغانستان بویژه در باره پروژه تات بسیار کمک می کنند.

جمعه خان زکارف، معاون وزیر حمل و نقل تاجیک، در یک مصاحبه با رادیوی آزاد اروپا/رادیوی آزادیخواه (آر اف ای/آر ال) درحالی که به خشکی و ناهمواری های تاجیکستان اشاره داشت، گفت: «این راه آهن به کشور ما امکان خواهد داد تا بر عدم توانایی رسیدن به دنیای خارج فائق شویم.»

حمید کرزای، رئیس جمهور افغانستان در عطامرات، ترکمنستان، جایی که احداث بی سابقه تات در ژوئن 2013 آغاز شده بود گفت: «تکمیل چنین طرح های بزرگ منطقه ای یک روحیه رفاقت و یک آینده مشترک بوجود می آورد: حاصل آن تقویت صلح و ثبات است.»

ترکمنستان به استقبال چالش ها می رود

درهمین حال بعضی از ناظران به چندین دشواری اشاره می کنند که ممکن است کارگران ترکمن درحال نصب خط آهن تات در هر دو کشور ترکمنستان و افغانستان با آن رو به رو شوند که دشواری های امنیتی در شمال افغانستان جزو آن است.

اما کاسیف مطمئن است که کارگران راه آهن تات را به موقع تکمیل خواهند کرد. پیش بینی می شود که این طرح در سال 2015 کامل گردد.

او گفت: «این روزها چیزهای زیادی می شنوید ولی ما ترکمن ها به خوبی می دانیم که به قول معروف هرگز نخواهی دانست تا تلاش نکنی.».

کاسیموف گفت: «راه آهن تات به یک اندازه برای ترکمن ها، افغان ها و تاجیک ها مهم است. اگر ساخته و راه اندازی شود، برای همه مردم مفید خواهد بود.»

صلح و ثبات در اولویت قرار دارد

ترکمنستان از ابراز امیدواری خودداری نمی کند که پروژه تات، پروژه خط گاز طبیعی ترکمنستان- افغانستان- پاکستان-هند (تاپی) و راهروی ترانزیت و حمل و نقل افغانستان-ترکمنستان-آذربایجان-گرجستان به ایجاد صلح و ثبات در منطقه و مهمتر در افغانستان کمک خواهد کرد.

خود افغان ها خواهان صلح و ثبات هستند.

حلیل شریپ، یکی از ساکنان استان جوزجان به رادیو آزاد اروپا / سرویس آزادی ترکمن ها گفت: «پروژه هایی که ترکمنستان به افغانستان پیشنهاد کرد فرصت خوبی برای غلبه بر عقب افتادگی اقتصادی، بیسوادی و فقر کشور ما فراهم می کند.»

کسانی که در اجرای این طرح ها، خطوط نیرو، لوله های گاز، ایجاد شغل یا ظرفیت های مردم برای کسب درآمد اختلال ایجاد می کنند با آینده مردم خودشان مقابله می نمایند…مردمی که بی وقفه به جنگ مشغولند یا دیگران را مواد مخدر مسموم می کنند باید این را بدانند که دولت و رسانه ها باید این گونه موارد را به مردم گزارش دهند.

آسیای میانه آنلاین

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: