«ترور شخصیت» …

همراه با اشارتی به پدیده ی ترورشخصیت، فرایندی چند وجهی که تخریب و خدشه دار کردن شخصیت و شهرتِ قربانیِ ترور، کنترل و تغییر افکارمخاطبان، تحریک افکارعمومی وحکومت های خودکامه در راستای حذف قربانی تروراز مهمترین مؤلفه های آن هستند.
پیامد ترور شخصیت آسیب رسانی روانی و عصبی به قربانی ست ، به ویژه قربانی ای که امکان و توان دفاع از خود و رد اتهام های ساختگی و شایعه ها را نداشته باشد. ایجاد انواع اختلال های روانی و عصبی از انزوا، اضطراب گرفته تا افسردگی و خودکشی می تواند پیامدهای ترور شخصیت باشند. ترور شخصیت از مخاطبان نیز قربانی می گیرد. تأثیرتخریبی و آسیب شناسانه ای که ترور شخصیت بر روی اطرافیان، علاقه مندان و پیروان قربانی ترور شخصیت می گذارد، گاه می تواند همان وسعت و ابعادی را داشته باشد که به قربانی ترور تحمیل می شود.

 ****
کوشه ای از نظرات مسعود نقره کار  پیرامون  «ترور شخصیت» …
ز بس که مردمکِ دیده، دیده مردم ِبد
کنون به مردمکِ دیــده سوءظن دارم
» عارف قزوینی»ترور شخصیت (Character Assassination)به عنوان یک فنومن روانشناختی اجتماعی و جامعه شناسانه، تلاشی آگاهانه در جهت خدشه دار کردن شخصیت، شهرت و منزلت فرد( سوژه یا قربانی ترور) است. ترور شخصیت نوعی تصویر سازی ست که با واقعیت خوانائی ندارد، تصویر سازی ای که باعث بی اعتبارشدن قربانی واز بین بردن وجهه و مقبولیت اومی شود. دستکاریِ ( manipulation) اعتماد مردم و افکارعمومی نسبت به قربانی تروراست که در اکثر موارد از طریق رسانه های گروهی و جمعی صورت می گیرد. (Terrorovision)
وجوه دیگر ترور شخصیت تحقیر، تحمیق و نادان پنداشتن مخاطبان و تلاش برای فریب آنان در راستای تغییر فکر ورفتار آن ها نسبت به قربانی تروراست. تحریک مردم، افکار عمومی و حکومت های خود کامه در راستای حذف قربانی ترور، یعنی » لو دادن» قربانی نیز وجه دیگرآن است ، وجهی از ترور شخصیت که در جامعه ما رایج بوده است، وجهی که بهانه دادن به دست حکومت برای خذف قربانی و قابل توجیه کردن این حذف را پی گرفته است. (1)
ترور شخصیت با هدف حذف سیاسی و اجتماعی ی مخالفان یک حکومت یا حزب و سازمان سیاسی و اجتماعی اِعمال می شود. این نوع تروررا فراتر ازاشخاص می توان به سطح «شخصیت» جریان های سیاسی و اجتماعی تسری داد و شهرت و اعتماد عمومی نسبت به آن ها را نیز خدشه دار و تخریب کرد. در حوزه مناسبات فردی و اجتماعی نیز مقوله ی حقوقی » بد نام» کردن نیز مطرح می شود( (Defamation of Character، که ایجاد بدبینی، شک و شبهه و»بد نمائی» و «سیاه نمائی» نسبت به یک فرد یا جمع است.
ابزار و وسائل ترور شخصیت اتهام زنی های دروغین و بی پایه ، ارائه اطلاعات ساختگی و جعلی، سند ومدرک سازی، شهادت و سوگند دروغین، قلبِ حقایق و واقعیات، تحریف آراء وافکار، همراه با ایجاد فضای ارعاب وترس هستند. شایع ترین اتهام های بی‌ اساس، و برچسب‌های دروغین درعرصه سیاست، اتهام های:عامل بیگانه بودن، جاسوسی،خودفروختگی، کلاهبرداری، فساد اخلاقی و مالی و….بوده اند تا به این طریق قضاوت افکار عمومی را تحت الشعاع این دست اتهام ها ودروغ های خود قراردهند. درواقع بر پا کردن یک جنگ روانی با استفاده از وسایل ارتباط ‌جمعی علیه قربانی ترور است. خطرناک، خیانتکار و دشمن جلوه دادن قربانی همراه با القا ی احساس خطر و تهدید و ترس و نگرانی در میان مخاطبان ، و نیز ایجاد حس فقدان امنیت، انگیزه هر نوع اقدامی در جهت تضعیف و تخریب سوژه موردنظر را تقویت می کند. و بدین طریق تحریک ها می توانند آسیب های جسمانی و ترور فیزیکی قربانی را بهمراه داشته باشند.
ترور شخصیت با زمینه و بستر سازی آغاز می شود، که به اشکال مختلف می تواند صورت بگیرد. مواردی به عنوان خیانت ، خلاف، انحراف، بی اخلاقی یا فساد اخلاقی، جوانبی از زندگی خصوصی فرد…. همراه با سیاه نمایی ها، بزرگنمایی ها و حاشیه پرازی ها و شبیه سازی ها طرح و تبلیغ می شوند، و سپس این موارد به قربانی ترور نسبت داده می شوند. برای اثبات ادعا نیز به شکلی ساختگی و جعلی شرایط، و سند و مدرک فراهم می آورند تا شخصیت مورد نظر را متهم و مجرم جلوه بدهند. برجسته کردن نقاط ضعف- Blind Spot- قربانی ترور به عنوان وسیله و دستمایه ای برای تخریب و نیز ایجاد آسیب های عصبی و روانی به کار برده می شود. این درحالی ست که تلاش می شود حقایق و نقاط مثبت زندگی و شخصیتِ قربانی پنهان بمانند. اگر قربانی ترور خوشنام و دارای وجهه و سابقه مثبت و سازنده ای بوده باشد، تلاش می شود گذشته و سابقه حقیقی اش از هویت او جدا شود تا تحریف و جعل هویت، که ازاصلی ترین اقدام هاست عملی گردد، به طوری که هویت قربانی دراذهان عمومی تغییرو به گونه ای دیگر جلوه کند. ترور کنندگان تلاش می کنند با تصویر سازی هایی که انجام می دهند، هویت جدیدی برای قربانی بسازند هویتی که مخدوش، تخریب و تضعیف شده است. ازسوی دیگر آمران و عاملان «ترور شخصیت» با شناخت از ضعف های عاطفی و روانی مخاطبان ، بر بستر و زمینه چنین ضعف ها ، ویا تعصب ها و حساسیت ها ، اتهاماتی متناسب با آن ها به قربانی ترور وارد می کنند.
خراب کردن یا » ترور شخصیت » چهره های شناخته شده در سطح جامعه – سیاستمداران، روحانیون، هنرمندان، ورزشکاران و….- با طرح انحرافات سیاسی و عقیدتی ، واخلاقی (مثل انحراف های جنسی- به ویژه انجام عمل لواط – و اعتیاد و سوء استفاده های مالی و… ) و….. پیش برده شده است. این عمل نیز به شکل های مختلف از جمله انتشار تصویر و فیلم و مقاله و شبنامه و… صورت گرفته است. حکومت های خودکامه با اِعمال فشارهای روانی و جسمی قربانی را مجبور می کنند در تهیه تصاویر و یا فیلم های مورد دلخواه حکومت شرکت کند و یا تن به مصاحبه های مطبوعاتی و رادیو وتلویزیونی بدهد و هر آنچه حکومتیان دیکته کنند، بگوید. این روش و منش که مهتم و مجرم نشان دادن قربانی را دنبال می کند در حالی عملی می شود که جرمی اتفاق نیفتاده است ، و فقط بی اعتبار کردن قربانی و اثبات اتهام ها و جرم های نسبت داده شده ازسوی آمران و عاملان ترور شخصیت راهدف دارد، روشی معمول ومرسوم در حکومت های توتالیتر برای » ترور شخصیت»، که به وفور به نمایش گذاشته شده است.
پیامد ترور شخصیت آسیب رسانی روانی و عصبی به قربانی ست ، به ویژه قربانی ای که امکان و توان دفاع از خود و رد اتهام های ساختگی و شایعه ها را نداشته باشد. ایجاد انواع اختلال های روانی و عصبی از انزوا، اضطراب گرفته تا افسردگی و خودکشی می تواند پیامدهای ترور شخصیت باشند. ترور شخصیت از مخاطبان نیز قربانی می گیرد. تأثیرتخریبی و آسیب شناسانه ای که ترور شخصیت بر روی اطرافیان، علاقه مندان و پیروان قربانی ترور شخصیت می گذارد، گاه می تواند همان وسعت و ابعادی را داشته باشد که به قربانی ترور تحمیل می شود.
جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۳۳۰ ژانويه ۲۰۱۵
برگرفته از سایت عصر نو

یک پاسخ to “«ترور شخصیت» …”

  1. fereydoondiyej Says:

    teroristhaye skakhsiat,bisharaftarin we bozdeltarine teroristha mibashand.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: