اعلامیه درباره نشست ادبی- فرهنگی

بمناسبت بزرگداشت 282- مین سالگرد تولد شاعر ملی تورکمن مختومقلی فراغی

دوستان و همشهریان گرامی!

همانگونه که در اعلامیه قبلی متذکر شده بودیم در تاریخ 22 ماه مه سالجاری بمناسبت جشنوارۀ شاعر ملی مان مختومقلی نشست ادبی، فرهنگی بهمراه برنامه هنری ساز و آواز تورکمنی برگزار می شود.
در این نشست دوستانه و محفلی شاعران و ادب دوستان، نظرات و دیدگاههای متنوعی را درباره شاعر ملی مان به بحث و فحص خواهند گذاشت. محفل دوستانه و ادبی ما مملو از تنوع فکر و عقاید درباره آفرینش های ادبی شاعر ملی مان خواهد بود. چرا که خود شاعر به بیان تنوع افکار اعتقاد داشت:

«مختومقلی سؤزله هرنه بیله نینگ،

اؤزونگه کملیک بیل آیتمان اؤله نینگ

تاراشلاپ شاغلاتغین کؤنگله گله نینگ

سندن سونگقولارا یادیگأر بولسون.»

Magtymguly Foto2a
ترجمه:
«مختومقلی بر زبان آر آنچه که می دانی

برخود عیب بدان ناگفته رفتن به فانی را

جاری کن سخنان نغز آنچه در دل داری

که خواهد شد از تو برای آیندگان میراثی.»

شایان ذکر است در تداوم نشست ادبی، برای رفع تنوع مجلس، ساز و آواز تورکمنی نیز توسط هنرمندان برجسته ارائه خواهد شد.
محفل ادبی- هنری و نشست ساز و آواز تورکمنی تنها به زبان تورکمنی تقدیم خواهد شد. البته «انجمن» مثل همیشه از پیشنهادات سازنده دوستان استقبال خواهد کرد.

توجه! دوستانی که مایل به سخنرانی و یا ارائه مقاله هستند لطفا تا 17 ماه مه با شماره تلفن زیر تماس بگیرند:

0046- (0) 73 371 2797

آدرس و زمان برگزاری نشست:

ADRES: 22 MAJ KL 19.00-23.00

VASS GATAN 3 D FRÅN MARIEHOLMSGATAN SETIN KULTURFÖRENINGENS LOKAL

انجمن فرهنگی تورکمن- یوتوبوری

4 پاسخ to “اعلامیه درباره نشست ادبی- فرهنگی”

 1. fereydoondiyeji Says:

  agar kare siasi nemikhahid bekonid,wase chi amadid

 2. fereydoondiyeji Says:

  be monasebate jonbeshe osmanakhoon chera marasem barpa nemishawad,aya siasi mishawad

 3. ترکمن آزاد Says:

  مراسم بزرگداشت مختومقلی فراغی شاعر ملی ترکمن که هر سال از طرف شاعران و ادب دوستان ترکمن برگزار میگردد به جای خود قابل تقدیر می باشد. اما این نیز واضح است که برگزاری این مراسم هیچ‌وقت قدغن نبوده و چه بسا خود جمهوری اسلامی ایران نیز به شکلی به آن رسمیت داده و آن را جشن می گیرد. اما تبلیغات پیرامون برگزاری این‌گونه جشن ها توسط کسانی که مدعی مبارزه و استرداد حقوق پایمال شونده ترکمنها می باشند، تا حدودی منطبق بر واقعیات نیست و بلکه به نظر می‌آید که تا حدی فرصت طلبانه باشد.
  اکنون در ایران و ترکمنصحرا، فلاکت و اختلافات طبقاتی، رشوه خواری و پارتی بازی و واسطه گرائی توسل و زانو زدن در مقابل ماموران و ادارات حکومت اسلامی آنهم برای رفع رجوع در مقابل نیازهای جزئی روزمره زندگی، خیلی‌ها را به ستوه در آورده و اساس و بنیان خانواده‌ها را نشانه رفته است.آمار طلاق ها، نابسامانی اجتماعی، خیانت ها در زندگی زناشوئی و فحشا و اعتیاد، به اندازه‌ای بالاست که روزگار سیاه و شومی را بر ملت ترکمن تحمیل کرده است. می‌گویند که زنان و دختران ترکمن که همیشه سمبلی در نجابت و پاکدامنی بودند، بدون محافظ و همراهی با خویشاوندان مرد خود جرأت رفتن به گرگان و شهرهای اطراف را ندارند و غیر ترکمنان آن‌ها را با نظر بد می نگرند. در چنین شرائط اسفناک!!کجا است جای رقص و پایکوبی وشادمانی!
  مختومقلی که در زمان خود به خاطر رهائی و رفع ظلم از ملت ترکمن چه بسا زندان و اسارت و قل و زنجیر را به جان می خرد. پس ! آیا برای فعالین سیاسی و مدنی ترکمن بویژه در خارج… این سؤال پیش نمی‌آید که» به جای ایجاد پایکوبی و راه انداختن جشن ها و تبلیغات اینگونه؟! ذره‌ای هم اوضاع اسفبار ملت ترکمن را درک کرده و انرژی و وقت خود را صرف فعالیت‌های مدنی و افشاگرایانه بنمایند؟.
  لازم است توضیح بدهم که …متأسفانه ….این انجمن‌های فرهنگی در طول این سی سال، به جای ایجاد وحدت و نزدیکی در بین ترکمنها خود به محل درگیری و ایجاد اختلاف‌ها تبدیل گردیده است. هر گروه و یا فرقه ای آنرا محلی برای تبلیغ و خودنمائی یافته و به سوء‌استفاده از آن می پردازند. تنها چیزی که بدتر شده اوضاع و مناسبات در بین جامعه ترکمنان در خارج می باشد.

  آن عده از فعالین سیاسی و مدنی و حتا « فمنیستی» که مخصوصاً در بین زنان ترکمن در حال افزایش است، بهتر آن می بود که به جای پوشش قرار دادن انجمن فرهنگی ترکمن و بویژه شاعر ملی مان (مختومقلی فراغی) که هیچ‌وقت افکاری در راستای گرایشات فکری آنان نیز ندارد، خود انجمن‌ها و یا دستحات درخور خود را ساخته و این‌گونه تشکلها را به ادبا و شاعران و فرهنگ دوستان ترکمن واگذار می کردند.. و … آنموقع …کسی نیز به ریش آنها…. هرگز….نمی خندید.

 4. ترکمن آزاد Says:

  مختومقلی فراغی شاعر محبوب ترکمنهاست و برگزاری مراسم برای آن ضمن تقدیر وتحسین از برگزارکنندگانش، به این دلیل که هیچوقت در ایران و یا جمهوری ترکمنستان قدغن نبوده و حتا خود جمهوری اسلامی ایران مشوق برگزاری آن است!! نمی تواند کاری خارق العاده تلقی شود. اینگونه مراسم ها را کسانی برگزار می کنند که کارکترهای فرهنگی و ادبی مناسب تری را دارا می باشند.
  مدعیان دفاع از حق و حقوق مدنی و فرهنگی ترکمنها، آیا بهتر نمی بود به جای اینهمه تبلیغ و انرژی گذاشتن به کارهای لازم تری می پرداختند؟.
  از وضعیت داخل ایران و بویژه ترکمنصحرا!! کما بیش همه مان آگاهی داریم. اعتیاد و اختافات طبقاتی و بویژه فحشا و تن فروشی، که هیچوقت در میان ما ترکمنها پذیرفتنی نبود، امروزه در هر کوچه و برزن و کوی و دهات ، بیداد می کند. آمار خیانت های ناموسی و طلاق و دیگر فجایع ناموسی به درجه ای غیر قابل تحمل رسیده است. حتا کار به حائی رسیده که دختران و زنان ترکمن که روزگاران درازی در نجابت و پاکدامنی شهره جهان بوده اند، امروز نمی توانند ، بدون همراه و محاقظ به شهرهایی مانند گرگان و اطراف بروند و متاسفانه دیگران آنها را با چشم بد و ناپاک نگاه می کنند.
  بدون شک روح آن شاعر بزرگوار و ناموس کش ترکمن که در زمان خود با حاکمان ظالم استراباد و خراسان جنگیده و زندان و اسارت و شکنجه ها را در راه آزادی و اتحاد ملت ترکمن به جان خریده است، به اندازه کافی در عذاب است و هرگز کسانی را که در افشای ظلم های وارده بر ترکمن ها سکوت می نمایند و یا به فعالیت های فرعی و غیر لازم مشغول می گردند، نخواهد بخشید. گفتنش هم بی مورد نیست که این انجمن ها در طول این سی سال نه تنها کمکی به شکوفائی فرهنگی ما ترکمنان ننموده اند، بلکه به اختلافات و دسته بندی ها کمک نموده اند و محل درگیری دسته بندی هایی بوده اند … که … هر کدام به شکلی… از آن سوء استفاده نیز کرده اند. پس آن بهتر که انجمن ها به فرهنگی کاران و ادب دوستان سپرده شود و مدعیان فعالیت های سیاسی، مدنی و حتا فمنیستی.. که در حال افزایش است…. به فکر ایجاد تشکل های خود باشند.
  برای توجیه سوء استفاده های خود از انجمن فرهنگی ترکمن ها!! آوردن چند شعر از مختومقلی فراغی که دقیقا در عصر و رابطه ای دیگر سروده شده است… کافی نیست و…

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: