بمناسبت پنجمین سالگرد فعالیت وبلاگ گفتمان ترکمنها

ماختومقلى يالان ياشريق سوزله مه
نقصانينگ ايچينده خير گوزله مه
يكه ليك دردينگى ديگين گيزله مه
ايل اولوسدور دوستى يارى يكانينگ
وبلاگ گفتمان ترکمنها پنچ سال از عمرش را با شمارش اعداد و تنها با سپری روزها و شبهای در آرامش و یا با داد و ستدهای سیاسی و یا با بخششها و هدایای این یا آن نظامهای اخلاقی و سیاسی طی نکرد. سرگذشت گفتمان ترکمنها در طول این پنچ سال با کوله باری از درد و مشقت، همراه با فشارهای روحی و تحمیلی و گاها سازمانیافته اما با اتکا به باورهای قلبی خود بر آزادی اندیشه و اندیشیدن و بعنوان منزلگاه این امر مقدس هر چند با گامهای آهسته اما با اطمینان و اعتقاد به مرام پایه ای خود که احترام به فردیت انسانهای صاحب نظر و اندیشه و تلاش در گسترش آن یکی از اهداف اساسی گفتمان ترکمنها میباشد، توانست خود را بسوی دروازه های شش سالگی اش برساند و بار دیگر میعادگاه دگر فرزانه گان ایده و باورها و دگر اندیشه گان و با احترام به اساس تفاوتهای تحول پذیر و تحمل پذیری فرهنگ آنان، در میان مقیدهای فرهنگی و تاریخ ذهن جامعه، صفحه ای روشن و صریح را به یادگار بگذارد، و بر فرهنگ غرور بخش ملتش، طنین انداز آهنگ و ساز تازه ای گردد.
البته همانطوریکه در فوق بدان اشاره شد، اینراه راه همواری برای پیشبرد سیاستهای گفتمان ترکمنها نبوده و نیست و تبارز تشعشات بازمانده های اخلاق و فرهنگ تحجر با فرهنگ نوآوری و نوزائی فعالیتهای این وبلاگ، حاکی از این امر میباشند که؛ این گذار، مسیر همواری نخواهد بود. زیرا حقیقت گویی و حقیقت جویی بخصوص در هم آمیزی آن با زایش فرهنگ نو و از آنطریق آرایش گفتمانهای جامعه با آن، صف آرائی جبهه ای از تفکر متحجر را در پی خواهد داشت که گاها بسیار تلخ و غم انگیز میباشند.
تاریخ چند سال فعالیت گفتمان ترکمنها خود گواه بر رشد و گسترش آن در سرتاسر دنیای فکر و اندیشه گان و بخشهای جغرافیایی آنان است، که مجموعۀ جستجوهای خود را با مضامین و محتوای این وبلاگ در هم آمیخته اند.
طبق آمار و ارقام و داده های اینترنتی وبلاگ گفتمان ترکمنها؛ بعنوان یکی از پرطرفدارترین وبلاگهای ترکمنها بحساب میاید. به اعتقاد گفتمان ترکمنها؛ این برآورد کاری جز با همکاری و حمایتهای فکری و معنوی خوانندگان آن میسر نمی گردیده است. این افتخار، افتخاری است که تک تک خوانندگان دلسوز و آگاه آن با برخوردهای مسئولانه و انتقادهای سازنده و رهنمودهای توسعه بخش خودشان نصیب وبلاگ گفتمان ترکمنها نمودند. به همین دلیل نیز گفتمان ترکمنها دست تک تک خوانندگان دلسوز و آگاه خود را به گرمی فشرده و تک تک آنان را در آغوش گرم خود میگیرد.
وبلاگ گفتمان ترکمنها از جمله رسانه های اینترنتی ترکمنی در خارج میباشد که طرح مسائل و مشکلات، تلاش در شناساندن چهره های هنری، فرهنگی، ورزشی و سیاسی ترکمنهای مقیم در ایران را بعنوان اساس فعالیتهای خود و در حجمی قابل توجه مورد پرداخت انتشارات خود قرار داده است.
از دیگر مشخصه های بارز آن داشتن تفکر و فرهنگ انتقادگری از یکطرف، و از طرفی نیز برخوردهای پرسشگرانۀ آن با نارساییها، تحلیلهای ناروشن و نامفهوم و با ادبیات دوسویه و فرصت طلبانه، میباشند، که گاها اعتراض و تهاجم غیراخلاقی و غیرفرهنگی برخی از آنان را در پی داشته است.
جسارت و بازگویی از وقایع ناگفته و نانوشتۀ برخی از برخوردها و برملا کردن و افشای تدابیر غیرشفاف و پشت پرده و برخوردهای انتقادآمیز با حاملان فرهنگ چنین گرایشهایی، از جمله سیاستهای گفتمان ترکمنهارا تشکیل میدهند.
از لابلای چنین سیاستهایی، وبلاگ گفتمان ترکمنها توانست پنج سال پرمشقت خویش را اما با دلگرمیهای دوستداران خود همچنان با گامهایی استوار و مطمئن بسوی ششمین سال حیات خود برمیدارد. صدای این گامها تنها و تنها با آهنگ فریادها، خواسته ها و نیازهای جامعه در قلب خوانندگانش جا باز مینمایند و در همدردی با آنها، ادبیات گفتمان مدنی را سرمشق و سرلوحۀ سیاستهای کاری خویش قرار میدهد. چرا که در دنیای پیرامونی ما دروغ و فرصت طلبی به وافر موجود و به امری عادی و روزمره ای مبدل گردیده است، مسئله کشاندن امتداد نگاهها و سخنها بسوی بازگویی و بازتاب حقایقی که هنوز در زیر فشار تحریف و دروغ، آخرین نفسهای خود را میکشند، و از هر فرصتی ندای امداد بر چهرۀ جامعه اش را طنین انداز میشوند، هستند. این گذار و برداشتن گامهای مؤثر و کارساز بودن و شدن در این مسیر تنها و تنها با همیاری، همکاری و همدلی تمامی نیروهای مدنی و دلسوز این جامعه است. ما چاره ای جز این راه نداریم.
تاکنون ما به روشهای گوناگون رفتار و گفتار خویش را اما؛ با متنی کهنه ملبس کرده ایم که حاصل آن کارنامۀ فرسودۀ امروز اجتماع ما میباشد، که فاصله های باطن و ظاهر آن را در دو جهت متضاد و در مقیاس فرسنگی میکشاند.
در خاتمه بار دیگر با تشکر از خوانندگان محترم و بزرگوار خود و با امید تداوم و گسترش هر چه بیشتر همکاریهای سازنده، بتوانیم دروازه های امتداد فعالیت ششمین سال فعالیتهای وبلاگ را با گامهایی استوار و با روح حقیقت جویی و حقیقت گویی هر چه بیشتر بسوی یکدلی برداریم.

یک پاسخ to “بمناسبت پنجمین سالگرد فعالیت وبلاگ گفتمان ترکمنها”

  1. fereydoondiyeji Says:

    happy birth day to turkmentalk

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: