بمناسبت در گذشت حاج قادیر گوگلانی

سن گیددینگ سینالانگ اونگکی سسی یوق

 سن گیددینگ یغنالانگ کوجه بسی یوق

ایندی الهام لارینگ کان هوه سی یوق

بییک عالیم لارینگ سارسماز قایاسی

یورگ لنگ قواتی قادیر آقاسی

الله رحمت ادسین

(ستار سوقی)

گفتمان ترکمنها ـ با کمال تأسف و تأثر حاج قادیر گوگلانی یکی از شخصیتهای بنام فرهنگی منطقۀ ترکمن صحرا ـ کلاله دیروز پنجشنبه بتاریخ 25 تیرماه در سن 86 سالگی در بیمارستانی در گنبد دارفانی را وداع گفت.
در حقیقت با درگذشت این شخصیت ادبی و فرهنگی، ترکمنها بار دیگر صفحاتی بر حافظۀ تاریخ فرهنگ، تجربه و درسهای زندگی ملتمان افزودند. زیرا مرحوم آقای گوگلانی خودش نمای کتابی زنده از تلاش و پویایی ذهن فعال فرهنگی ملتمان بودند و هستند که تاریخ 60 ساله شفاهی ترکمنصحرا و ترکمنها را در خود جمع و واقعیات آن را تجربه نموده است. در یک کلام مرحوم آقای گوگلانی خود منبع غنی از فرهنگ و تاریخ ملتی است که سرشار از درسهای آموزندۀ آن میباشند.

Open in new window
یکی از مشخصه های فرهنگی و معنوی مرحوم حاج قادیر گوگلانی در طول حیات خود تکثیر و شراکت دادن اهل فرهنگ دوستان منطقه به داشته های کتب و دیگر اثرات تاریخی و فرهنگی که در کتابخانۀ خود جمع آوری نموده بودند، است.
کتابخانۀ شخصی استاد که در طبقه دوم منزلش ایجاد کرده بود در مجموع شامل حدود 12000 کتاب آنهم از کتابهای مهم و نایابی که بنوبه خود در استان یکی از بی نظیرترین کتابخانه ها میباشد، بدون هیچگونه محدودیتی در اختیار علاقمندان به فرهنگ و فرهنگدوستان منطقه قرار داده بود.
مرحوم آقای گوگلانی طی مدت خدمت در منطقه بیش از 100 مدرسه با کمک دوستان و خیرین منطقه احداث و با پیگیری بسیار در سطح استان مازندران سابق و وزارت آموزش و پرورش و مجلس وقت چندین معلم و سپاهی دانش از نقاط مختلف ایران جذب و به منطقۀ محروم کلاله و مراوه تپه آورده و اولین پایه های تحصیلی و آموزش را در این منطقه رقم زدند.
مرحوم حاج قادیر گوگلانی در مراسمی از خاطره های دوران خدمت در آموزش و پرورش کلاله چنین یاد کردند که؛
« یادم است سال 1347 با پیگیری بسیار 25 سپاهی دانش از شهرستان شیراز به کلاله آوردم. چون زبان قشقایی به زبان ترکمنی نزدیک بود آموزش ابتدایی دانش آموزان ترکمن برای آنان آسانتر خواهد بود.»
مرحوم آقای گوگلانی بعد از بازنشستگی به کار فرهنگی در کتابخانۀ شخصی خود مشغول میباشد و با اهل فرهنگ و نهادهای ان. جی. او. های فرهنگی و اساتید و دانشجویان در ارتباط بودند. در کلامی خاص مرحوم حاج قادیر گوگلانی، ارتباط تنگاتنگی با اهل فرهنگ و فرهنگدوستان منطقه داشتند. بطوریکه در صورت نیاز دامنۀ این ارتباط ها حوزه های خود را در گستره های مختلف و در ابعادی فراتر خود را نشان میدادند. در اغلب جلسات و نشست ها و همایش های جمعیت فرهنگی هنری مختومقلی کلاله حضوری پربار داشت. بیهوده نبود و نیست که در منطقۀ ترکمنصحرا از این شخصیت فرهنگی با عنوان «علم آتای ترکمنصحرا » یا « پدر علم منطقه» یاد میکنند. زیرا وی به کتاب و کتابخوانی علاقۀ وافری داشت. مطالعه و کتابخوانی را از جمله شخصیت واقعی انسانهای دلسوز و کاردان و مسئول میدانست.
مرحوم حاج قادیرگوگلانی 86 سال پیش در شهر تاریخی کومیش تپه به دنیا آمد نخست در زادگاه سپس در گنبد و گرگان به تحصیل پرداخت. آنگاه در دانشکدۀ کشاورزی ساری و دانشسرای تربیت معلم ساری، گرگان تحصیلات عالیه را به اتمام رساند.
وی بعد از اتمام تحصیلات عالیه جذب آموزش و پرورش مازندران میشود و در گرگان و گنبد مشغول تدریس شد. مرحوم گوگلانی بعد از مدتی تدریس به عنوان اولین رئیس نمایندگی آموزش و پرورش کلاله انتخاب میشود. بطوریکه؛ وی در گام نخست اولین مدارس منطقۀ مراوه تپه و کلاله را پایه گذاری کرد.
گفتمان ترکمنها درگذشت این بزرگمرد فرهنگی و مصیبت وارده را به خانواندۀ مرحوم، جامعۀ فرهنگی منطقه و دیگر بازماندگانش تسلیت می گوید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: