حرکت و حمله قشون به گنبد سال ۱۳۰۲ خورشیدی

اخیرا در وبلاگ تان به نقل از وبلاگ استارباد نشریه فرهنگی ـ تاریخی گلستان مطلبی درباره محمد آخوند گرگانی با تیتر«بزرگمردی که…» درج نمودید. درباره نکات منفی این شخصیت تورکمن و اقدامات ضدملی نامبرده مطالب رسمی و شفاهی فروانی موجود است. از همکاری با قشون اعزامی جهت اشغال تورکمنصحرا، از همکاری با املاک رضاشاهی در کمک به غصب اراضی… سکوت کامل وی در پست وکالت مجلس تا روز فرار رضاشاه و سپس اقدام علیه خان جنید در رکاب سرهنگ حکیمی (فرمانده لشکر گرگان) و سپس اقدام علیه جوانان روشنفکر و انقلابی سال های 1320 ….مسئله دستگیری و زندانی شدن روحانی مبارز ولجان آخون وافی و … که ارائه اسناد مربوط به هر یک موضوع جداگانه ای می طلبد.
در ذیل خاطرات قرجه سیدی اولین شهردار گنبدقابوس را که در آخرین شماره مجله «فراغی» منتشر شده است را جهت نشان دادن همکاری محمد آخوند با قشون رضاشاه می آوریم و قضاوت در مورد این شخص را برعهده خوانندگان می گذاریم. لازم به ذکر است که اشتباهات صورت گرفته در نشریه در مورد اسامی را تصحیح نموده، در اینجا آوردیم. نکته دیگری که باید بدان اشاره کرد این استکه به نظر می رسد مجله «فراغی» با درج چنین مسائلی- تحت عنوان خاطرات افراد، سعی در تضیعیف روحیه مبارزاتی مردم تورکمن دارد.
با احترام:
آ.گلی
مدیر مرکز مطالعات تورکمن
مورخ

=======================
حرکت و حمله قشون به گنبد سال ۱۳۰۲ خورشیدی
 
  قشون دولتی درسه ستون
1- ستون اول از بندرگز به فرماندهی سرتیپ آیرم رضاپور ۲- ستون دوم از استراباد گرگان به فرماندهی یاور ابراهیم خرابه (ضرابی باید باشد- آ.گلی) ۳- ستون سوم از شرق ایالات گوکلان به فرماندهی امیرلشکر جان محمد خان (البته جان محمد قصاب هم میگویند.
همانطور که قبلا گفته شد جد بزرگوارم (اوغان قاضی. آ.گ) قبل از برخورد (حمله) قشون، جریان (هجوم) را به مردم گوشزد کرد  (تسلیم شدن.. آ.گ) و مردم اعتنایی ننمودند. مردم ایالات (ایلات/ آ.گ) جعفربای و ایلات گوکلان از آق آتابای ها کمک خواستند. در آن روز محمد آخوند گرگانی به جد بزرگوارم ملا اوغان روز حرکت قشون را خبر داد و گفت: «قشون شاهنشاه فلان روز حمله خواهد نمود من و شما موقعی/موقعیتی است که باید فعالیت نمائیم و نگذاریم جنگ شود (مقاومت عیلیه هجوم ارتش. آ.گ) و حتی الامکان من قشون را برای تصرف گنبد (توسط) فوج حمله به فرماندهی یاور ابراهیم خان خرابی (ضرابی) ازساحل/کناره جنوبی قره جنگلی (قارانگقی جنگل. آ.گ) ورود خواهد کرد (راهنمایی خواهم کرد.. آ.گ). من با خودم  آنه تقان آخوند را خواهم آورد و شما هم با چند نفر از خودی و آدم های مورد اطمینان خود در راه امامزاده یحیی برای پیشوازوخیر مقدم حاضر آماده باشید طوری بکنید که فوج حمله (ضرابی) قبل از لشکر جان محمد خان گنبد را تصرف نماید و همینطور هم شد». (ستون سرهنگ حکیمی اولین بار وارد گنبد شد. آ.گ)
  فوج حمله به فرماندهی ياور ابراهيم خان خرابې (ضرابی) گنبد را بدون اينکه يک نفر كشته شود و تیراندازی گردد به تصرف درآورد. فقط روز اول در محمودآباد گرگان قوای دوگونچی با قوای دولتی حدود چند ساعتی تیراندازی کردند. یکنفر از اهالی دوگونچی با مسلسل کشته شد و پهلویدژ (آن موقع آق قالا نام داشت- آ.گ) هم ظرف چهار ساعت به تصرف قوای دولتی در آمد از طرف دیگر ایلات جعفری با ستون قوی اول (به فرماندهی زاهدی—آ.گ) در خواجه نفس (حوجانفس) و ساللاخ چند روزی جنگ کردند و در ساللاخ جنگ بسیار شدیدی رخ داد و کشت و کشتار زیاد بود و بالاخره سلطنت طلبان (ترکمن- آ.گ) به کمک قشون دولتی برخاسته و ساللاخ هم به تصرف نظامی ها در آمد.
در آن روزهای جنگ، آنه گلدی خان عاج با قوای دولتی در حوالی کمیش تپه می جنگید. گوکی صوفی با سواران خود به کمک جعفربای ها رفت وقتی که سواران گوکی صوفی به سنگرسوار رسیده بود محمد آخوند گرگانی از حرکت گوکی صوفی اطلاع پیدا می کند. محمد آخون نیز از اهالی قوای بانظمی تهیه و به کمک ارتش فوج حمله (ستون ضرابی- آ.گ) می شتابد و از حرکت سواران گوکی صوفی جلوگیری می کند. در قسمت شرقی گمش تپه، قوای محلی محمد آخوند که برای کمک به نظامی ها آمده بود، دست به حمله می زند تا مانع جنگ چریکهای گوکی صوفی گردد.  قبل از شروع حمله، محمد اخوند گرگانی با پرچم سفید به نزد گوکی صوفی می رود و پس از مبادله چند حرف و بیان: گوکی صوفی را محمد آخوند قانع می کند از تصمیم خود برگردد. گوکی صوفی نیز عمل می کند و بدون زد و خورد به سرحدات شمال مراجعت می نماید. وقتی مردم جعفربای (به سرکردگی نفس سردار- آ.گ) مشاهده می کنند که از آتابایها کمکی نیست انها نیز مجبورا تسلیم قشون ستون اول شده و خلع سلاح گریدند و کمیش تپه نیز به تصرف قشون دولتی درآمد. بعد از تصرف گنبد از طرف فوج حمله و بعد از تصرف کمیش تپه از طرف فوج رضا، لشکر شرق نیز با تمام کشت و کشتار ایلات و دهات گوکلان را به تصرف خود درآورد و بعد ارتش امیرلشکر جان محمد خان به گنبد ملحق شد انجا بود که مرتکبین و مقصرین تسلیم عدالت گردیدند. با اینکه قسمتی از مردم ترکمن صحرا مقصر بودند(!!!- آ.گ) بازهم رضاشاه عفو عمومی فرمودند و کلیه مردم به مکان اولیه خود مراجعت و سکونت نمودند این بود جزئی از خلع ید و خلع سلاح تراکمه و عموم مردم از شرشیاطین وظالمان آسوده خاطر شدند بحمدالله. (از خاطرات قرجه سیدی. مجله فراغی.ش 58)

یک پاسخ to “حرکت و حمله قشون به گنبد سال ۱۳۰۲ خورشیدی”

  1. fereydoondiyeji Says:

    panjah shesh sale baad haman ghoshoon ,dobareh be gonbad we bedeljeh hamleh kard

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: