نظریه تکثرگرایی / کثرت گرایی فرهنگی

عبدالغفار رادمهر

در اواسط دهه¬ی 1960، تکثرگرایی فرهنگی به منزله دیدگاه ضد شبیه سازی به رهیافت جدیدی در قلمرو جامعه¬شناسی روابط قومی تبدیل شد. تکثرگرایی فرهنگی خواهان تساوی بین افراد از اقلیت¬های قومی مختلف بوده، حفظ و بقای فرهنگ¬های گروههای قومی را ارزش می¬نهد.
ایده زیربنایی این نظریه این است که هر فرهنگی می¬تواند چیزی ارزشمند به جامعه عرضه کند. بدین ترتیب، تکثرگرایی فرهنگی خواهان حفظ حیات همه گروههای قومی در چارچوب جامعه اصلی است. در واقع از نقطه نظر این دیدگاه، گروههای قومی حق دارند زبان و فرهنگ خاص خود را حفظ کنند و از جامعه انتظار داشته باشند تفاوتهای آنها را به رسمیت بشناسد. در این معنا، تکثرگرایی به معنی تلاش آگاهانه اعضای گروه¬های قومی برای حفظ اجزای اساسی فرهنگ قومی است.
تکثرگرایی به دنبال تأمین دو هدف است :یک، مساوات اجتماعی که از طریق آن تأمین شرایط زندگی مناسب برای همه گروهها اعم از اقلیت و اکثریت صورت پذیرد. دوم، به رسمیت شناختن اجتماعی که از طریق آن، به گروه اقلیت، شانس و امکان حفظ و توسعه فرهنگ خاص داده شود.
در چارچوب سیاست تکثرگرایی، تنوع فرهنگی سرمایه¬ای است که می¬باید به افزایش آن توجه داشت. از ایده تکثرگرایی فرهنگی گاه با نام «دموکراسی فرهنگی» یاد می¬شود. به گروههای قومی اجازه داده می¬شود تا تمایز خویش و ارزش ها و هنجارهای خاص فرهنگ خود را حفظ کنند. در واقع دیدگاه تکثرگرایی خواهان تنوع و گوناگونی است. زیرا بر این باور است که وجود تنوع به جامعه قوت و توان بیشتری می بخشد.
مفهوم تکثرگرایی به دو بخش تکثرگرایی فرهنگی و تکثرگرایی ساختاری قابل تقسیم است. تکثرگرایی فرهنگی به این معنا است که گروه قومی ویژگی¬های فرهنگی خاص خویش نظیر زبان، آداب و رسوم را حفظ کند. اما تکثرگرایی ساختاری بر این امر دلالت دارد که اعضای گروه قومی بیشتر با یکدیگر در تعامل اجتماعی باشند تا با اعضای برون گروهها .

عبدالغفار رادمهر – دبیر کمیته اقوام و مذاهب استان گلستان
برگرفته از : نظریه های جامعه شناختی روابط گروه های قومی – دکتر محمود شارع پور

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: