از میان کامنتهای خوانندگان محترم ـ آتا مراد د.

دوست گرامی احمد، لطفا به خود بیائید و با چشمانی بازتر و دقتی بیشتر به مسائل فوق العاده حساس منطقه بنگرید.

جناب مرادی، کاملا روشن است که شما فرد یا جمعی را که به ظن تان، مدافع قدرت های ارتچاعی منطقه است، مورد نظر دارید. تعبیرتان از ارتجاع هم دقیقا عربستان و امارات و ترکیه و امثالهم می باشد. امریکا و هم پیمانانش را هم تجاوزگر و نقش و استراتژی آنها را هم ویرانگر و جنگ افروزانه تلقی می نمایید . جالب است که مخاطبین خود را هم به مراجعه به حافظه وتاریخ و مرور رویدادهای چند ساله خاورمیانه هشدار می نمایید.
اگر به همین نکته توجه بکنیم و رویدادهای منطقه را نه با احساس و شعارپردازی و بلکه دقیقا از متن حوادث جاری شده استخراج بنماییم، شاید آنموقع نکته هایی را پیدا بکنیم که برای تحلیل و قضاوت منطقی و واقعی تر از رویدادها ، کارائی و تاثیر بهتر داشته باشد. شما در جائی از نوشته تان، همه کسانی را که مخالف سیاستهای پوتین و روسیه می باشند، به باد شلاق می گیرید و با متهم کردن آنها به هواداری از داعش و عربستان و ترکیه و.. در جایگاه محکومان می نشانید؟؟. اگر واقعا تحلیل حوادث چند ساله جهان و خاورمیانه، بخصوص بعد از حمله تروریست ها به برجهای دوقلو در امریکا و متعاقبا حمله امریکا و ناتو به افغانستان و عراق، اینطوری ساده می بود، آنموقع هرکسی می توانست تحلیلگر باشد و در جایگاه قضاوت بنشیند.
مراجعه به تاریخ و مرور سیر جریانات در تاریخ این دو دهه را لطفا از خودتان شروع بکنید. این نکته را هم متذکر می گردم که ، در دنیای کنونی و عصر مدرنیسم، با موعظه گری و دادن شعار و لفافه سازی و پیچیدن آن در قالب های زیبای ادبی! نمی توان دیگران را تحت تاثیر قرار داد. دنیای جدید و مدرن از همه ، فاکت گرائی و طرح عریان مسائل را طلب می کند. متاسفانه بسیاری از نوشته شما ، انطباق چندانی با این گفته ندارد. یک مورد از صحبت های شما به نقشه های امپریالیستی و طرح تجزیه ملتهای خاورمیانه مربوط است. اما آیا واقعا چنین سیاست و استراتژی صرفا برخاسته از جهانحواری امریکاست؟. برخی در این مورد شک داشته و به شکل دیگری بر مسائل می نگرند. تحلیل این دسته بر این منطق استوار است که: اگر بن لادن و دسته های تروریستی بین المللی به قلب اقتصاد امریکا حمله نمی کرد ند، شاید هرگز ! لشکرکشی به افغانستان و عراق پیش نمی آمد. این محافل در مورد نقش و استراتژی امریکا و ناتو در منطقه نیز، نظر دیگری دارند و معتقدند که امریکا ییها کماکان خواهان دولت های سکولار و متمرکز بوده و مخالف تجزیه می باشند. به زعم آنها ، اگر بخشی از شیعه ها و در راس آن مالکی به سوی اقتدارگرائی و جاه طلبی های جمهوری اسلامی در ایران نمی رفت و سبب حذف سنی ها از قدرت نمی شدند، سیر حوادث در مسیر دیگری جریان می یافت. حذف سنی ها از قدرت به بعثی ها فرصت داد تا به سازماندهی خشونت بار و انتقامجویانه افراطیون سنی عراق بپردازند که متاسفانه و بقول شما به شکل گیری جریان تروریستی آدمخوار!؟ منجر می گردد.
در مورد تحولات در سوریه نیز متاسفانه ارزیابی شما تا حدی اغراق آمیز می باشد. شما اصلا به موضوع کردها و آماج آنها در ایجاد کردستان بزرگ اشاره ای هم نکرده اید. آیا نمی دانید که استراتژی ایجاد یک کردستان بزرگ و تبدیل آن به ژاندارمی بر علیه ایران و ترکیه و اعراب، اساسا در موقع ملامصطفی بارزانی وتوسط اسرائیل ریخته شد؟. بر اساس این نقشه است که در حال حاضر صدها مامور موساد در کردستان عراق به آموزش کردها می پردازند و با استفاده از موقعیت بدست آمده و دخالت قدرت های بزرگ یعنی امریکا و روس، در پی متحقق گردانیدن این نقشه می باشند. اگر به حافظه تان مراجعه بکنید و روزنامه ها را از آرشیو سالهای 2003 تا بعد را بیرون بکشید، مطمئنا مطالب زیادی در باره هجوم کردها به شهر های بزرگ مانند کرکوک و کوچاندن بسیاری از ترکمنها و عرب های آنجا را خواهید خواند. همین کردها با حمایت های تام این قدرت ها تلاش بسیار نمودند تا طی معامله با بشار اسد ، منطقه شمال سوریه را تصاحب نموده و آنرا » کردی » بنمایند. ایجاد ترور و ارعاب … به بهانه حضور داعش..و متعاقبا کوچاندن جمعیت های ترکمن و عرب این منطقه، حتا از طریق ارگانهای جقوق بشری سازمان ملل نیز بکرات منتشر شده است و اما کو گوش شنوا؟.
دوست گرامی احمد، لطفا به خود بیائید و با چشمانی بازتر و دقتی بیشتر به مسائل فوق العاده حساس منطقه بنگرید. نه امریکایی ها و نه روس ها مطلقا از دوستان ملت ها نیستند و سیاست آنها در نهایت و کلیت در جهت حفظ منافع آنهاست. اگر بشار اسد و جمهوری اسلامی هم یک ذره خواهان دموکراسی و رعایت موازین عدالت و انسانیت می بودند، در همان ابتدای شورش ها و انقلاب مردم سوری ( که خود زاده دهها سال دیکتاتوری خاندان اسد علوی بود ) به خواست مردم تسلیم می شدند و آنموقع نه از قدرتهای بزرگ خبری می شد و نه این منطقه جولانگاهی برای توحش داعش.
مقایسه شرایط ایران در سالهای انقلاب با آنچه در سوریه و عراق، در حال تحقق است مطلقا قابل قیاس نمی باشد. از این میان، برجسته کردن نقش ترکیه و اردوغان و حزب اسلامی ایشان و شکستن همه کاسه و کوزه ها بر سر آنان…. به نظر نمی آید …منصفانه باشد. همه تلاش ترک ها بر این است که کشورشان تجزیه نشود و اینرا همه می دانند. مطمئن باشید که بلافاصله و بعد از متحقق شدن نقشه های امپریالیستی ! آماج بعدی کشور ما ایران خواهد بود.
در مورد حضور روس ها و بمباران های آنها نیز شکی نیست که در توافق با امریکا و غرب صورت گرفته است. و چه بسا صحبت بر سر نابود کردن داعش نیست و بلکه در معامله ای بسیار پیچیده، نشاندن آلترناتیوی …برای حکومت در سوریه می باشد.
جالب است که وقتی صحبت از رژیم شاه و صدام و بشار اسد می شود، جنابعالی با گفتن وا داعش آدمخوار، همه را به تبعیت از این حکومت های دیکتاتور!! دعوت می کنید و اما وقتی نوبت به تر کیه و اردوغان می رسد…به طور عجیبی نعل وارونه می زنید و همه را از این جکومت می ترسانید؟! آنهم ترکیه ای که بر خلاف ایران و بسیاری از کشورهای عربی… صاحب حکومتی است سکولار. مگر آرامش و ثبات و صلح بر ترکها روا نیست تا به جای تجزیه و جنگ به همین حکومت هم شده راضی بمانند؟. شما آنقد زیاده روی هم می کنید و حتا بمب گزاری های ترکیه را که جان بیش از صد نفر را گرفت به حکومت اردوغان میچسبانید!. لابد مدرک کافی دارید که چنین می گویید؟. به هر حال بگذریم.
مسائل و حوادث در حال شکل گیری منطقه بسیار بغرنج است و اینرا همه می گویند. با ورود روسها و همکاری نظامی آنان با بشار اسد و جمهوری اسلامی ، تحولات بمراتب پیچیده تر شده است. عقل سلیم حکم می کند که کشورهای منطقه که همگی هم مسلمان هستند و بقولی صاحب یک خدا و یک دین و یک کتاب، به جای کشتار همدیگر به عقل خود مراجعه کرده و از طریق میز مذاکره به جنگ ها و کشتارها پایان بدهند. راه حل دیگری را نمی توان متصور بود. یکجانبه نگری و انداختن تقصیرات به گردن یکی از آنها ، بدون در نظر گرفتن فاکتورهای دیگر… مسلما منصفانه نیست.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: