تاریخچه والیبال گنبد (قسمت چهارم)

هادی واحدی
در سال 85 با حرفه‏ ای شدن والیبال و بالا رفتن دستمزد بازیكنان، شركت صنعت چوب شمال با توجه به مشكلات مالی كارخانه از تیم داری در والیبال انصراف داد تا یكی از بادوام‏ترین و پرافتخار ترین تیم‏های شهرستانی والیبال ایران منحل شد.
البته تیم نئوپان قبل از انحلال یکسال آخر را با سرمایه گذاری اندک نئوپان و به میدان آمدن حاج علی خسروی (فرماندار سابق گنبد و یکی از مدیران ورزشی استان) وارد لیگ برتر شد و توانست نتایج خوبی بدست آورد.
در اواخر دهه هفتاد و بالاخص دهه هشتاد هزینه تیم داری رشد چشمگیری داشته و تیم‏های متمول و تا بن دندان مسلح كشور با ارقام نجومی نخبگان والیبال این منطقه را جذب می كردند و همین امر باعث افت كیفی والیبال گنبد شد.

تیم والیبال گنبد سال 60
والیبال گنبد در دهه هفتاد و هشتاد (همچون گذشته) در شهر خود یقه بسیاری از تیم‏های گردن كلفت را گرفته و همچنان به تیم غیر قابل پیش‏بینی و گربه سیاه تیم‏های نامدار مشهور بود ولی باید باور كرد هیچگاه نمی‏توان با چوب به جنگ سلاح‏های سرد و گرم رفت.
والیبال گنبد در دهه شصت گل سر سبد والیبال ایران بود چون والیبال و كلاً ورزش در این كشور بصورت آماتور دنبال میشد و هنوز پول كثیف به حلال مشكلات تبدیل نشده بود، هنوز استعداد والیبال و داشتن ستارگان برای آقایی كافی بود.
در دهه هفتاد نیز تیم نئوپان با آخرین نفس‏ها در شرایطی كه والیبال كشور از آماتور به نیمه آماتور و نیمه حرفه‏ای رسیده بود ایستادگی كرد تا والیبال گنبد دچار روزمرگی و نابودی نشود.
چگونه میتوان انتظار داشت تیمی كه بودجه‏اش به زحمت به یکصد میلیون تومان می‏رسد در برابر تیمی كه بیش از یك میلیارد تومان هزینه كند قد علم نماید.

6 نفر فیکس تیم گنبد تو سال 60
در سال ۱۳۸۱ و در روزهایی که تیم نئوپان با مشکلات مالی دست و پنجه نرم کرده و نفسهای آخر خود را می کشید به همت شورای شهر و شهردار وقت تیمی به نام شورای شهر تشکیل شده و در لیگ دسته اول کشور حضور یافت و توانست با جمعی از جوانان به لیگ برتر صعود کند و به نوعی باز هم تواناییهای خود را به جامعه والیبال ایران زمین اثبات نماید.
ولی در ادامه متاسفانه به دلیل عوض شدن شورا و عدم تمایل اعضای شورا و شهردار جدید به تیمداری و نداشتن اسپانسر از حضور در لیگ برتر بازماند.
پس از منحل شدن نئوپان همگان کار والیبال گنبد را تمام شده می دانستند ولی درایت مسئولین مانع آن شد و آنان در شرایطی كه والیبال ایران دیگر كاملاً بصورت حرفه‏ای دنبال میشد با چنگ و دندان سهمیه پایتخت والیبال ایران را حفظ كردند.
تیم گنبد پس از نئوپان دو سال به همت تربیت بدنی گنبد به ریاست ابراهیم غفاری با حمایت‏های بی شائبه و دلسوزانه مهندس مارامائی نماینده وقت مردم گنبد در مجلس شورای اسلامی و سایر مسئولین شهر و استان با نام استقلال گنبد به حیات خود ادامه ‏داد و توانست با مبالغ ناچیزی که از نهادهای و ارگانهای مختلف دریافت می کرد تیمداری نماید.

10012703_735282836502464_516045158_o
البته به رغم چنین شرایط دشوار باز هم والیبال گنبد در سال 85 و 86 ركورد شكن شد و توانست برای اولین و شاید آخرین بار در تاریخ والیبال ایران در یك دوره زمانی چهار بازیكن به تیم ملی نوجوانان تحویل دهد و آنها نیز عبارتند از: ادریس دانشفر، فرهاد قائمی، گل محمد سخاوی و ابراهیم چابكیان که به همراه تیم ملی نوجوانان و جوانان مقام قهرمانی آسیا و جهان را بدست آوردند و البته دستیار سرمربی خارجی آن تیم نیز یک گنبدی به نام بای محمد دوجی بود که وی پس از آن به عنوان دستیار مربی صرب تیم ملی بزرگسالان (گائیچ) به این تیم ملحق شد.
والیبال گنبد با این چهار نوجوان بار دیگر مظلومیت خود را فریاد كرد و به همگان نشان داد كه به رغم بی‏مهری‏های متعدد و تبعیض همچنان به حیات ادامه داده و چشمه جوشان والیبال ایران ایران هیچگاه نخواهد خشكید، چون این والیبال نه با پول كه با عشق و علاقه بوجود آمده است و پاكی قلب‏های نسل‏های گذشته ضامن موفقیت آن است.
اگر تیم‏های دیگر با بازیكنان و مربیان میلیاردی و امكانات روز به میدان می‏آیند، تیم گنبد با سرمایه‏هایی كه متشكل از واژه‏هایی همچون عشق، تعصب و رضایت هواداران است پای به میدان می‏گذارند.
والیبال گنبد در طول سالهای اخیر به دلیل نداشتن اسپانسر ثابت و دلسوز بحرانهای بسیاری را با درایت مسئولین ورزشی و سیاسی شهر و استان پشت سر گذاشته است و هیچگاه به سرنوشت شهرهایی همچون آمل، آق‏قلا و … دچار نشد.
قطعا با نابودی والیبال گنبد در وهله اول والیبال كشورمان متضرر شده و یكی از ستون‏های اصلی و بازوان توانای خود را از دست خواهد داد.

سالن نقی پناهی گنبد کاووس معروف به قلعه عقاب ها در سال 1363
در خرداد ماه ۱۳۸۳ حادثه ای ناگوار والیبال گنبد و استان گلستان را در غم و اندوهی بزرگ فرو برد.
تیم والیبال امید استان گلستان (که سرپرستی آن بر عهده این حقیر بود) پس از کسب مقام نایب قهرمانی امیدهای ایران در حین بازگشت از رشت (محل برگزاری مسابقات) طی سانحه رانندگی دو مربی و یک بازیکن ارزنده خود را از دست داد.
خودروی پراید حامل حاج خوشگلدی صحنه (مدیر فنی) ، غیاث الدین صحنه (سرمربی) و میکائیل یلمه (بازیکن) به هنگام بازگشت دچار حادثه شد و این سه سرمایه والیبال گلستان و ایران بر اثر سوختگی جان خود را از دست دادند.
غیاث الدین صحنه که در سال ۱۹۹۲ به همراه تیم بنیاد شهید در مسابقات جام باشگاه ها آسیا به عنوان بهترین دفاع روی تور آسیا انتخاب شده بود در لیگ برتر سال ۸۲ یکی از بهترین های تیم نئوپان بود و به عنوان فرمانده و کاپیتان تیم نقش غیر قابل انکاری در موفقیتهای این تیم داشت و والیبال گنبد در فراغ وی و دو عزیز دیگر خون گریه کرد.
هنوز هم پیراهن شماره ۲ آن مرحوم (که پس از درگذشت او بایگانی شده و به احترام غیاث الدین بر تن هیچ بازیکنی ننشست) در گوشه ای از سالن المپیک گنبد باعث غرور والیبال این خطه است.
پس از این حادثه تیم نئوپان نیز در حرکتی نمادین قراردادی به مبلغ ۴ میلیون تومان که رکورد قراردادهای گنبد تا آن زمان بود با کیوان صحنه پسر ارشد آن مرحون منعقد کرد تا جای وی در تیم خالی نباشد.
تیم گنبد در سال ۱۳۸۴ یک سهمیه دیگر در لیگ برتر گرفته و تیمی به نام پادیسان را روانه مسابقات کرد که این امر تجربه ای نو و جالب در والیبال گنبد بود.

03
پس از اینکه تیم والیبال گنبد دو سال با نام استقلال (بدون دیناری کمک از سوی این باشگاه تهرانی) در لیگ برتر حضور یافت و با تلاش مهندس مارامایی (نماینده وقت) و غفاری(رییس تربیت بدنی) و با کمک مالی ریاست جمهور محترم و سازمان تربیت بدنی و …. تیمداری کرد بالاخره در لیگ برتر سال 87 رییس تربیت بدنی گنبد دست به دامان شرکت پادیسان و حاج آقای خراسانی شد تا تیم به نام این شرکت در لیگ برتر حضور یابد.
این مرد بزرگ و ورزشدوست که یکی از اسبداران کشور و معاون فدراسیون سوارکاری بود نیز به واسطه علاقه ای که به ورزش گنبد داشت تعهد نمود مبلغ یکصد میلیون ریال به تیم کمک کند و اصراری هم به تغییر نام تیم به پادیسان نداشت ولی مسئولین، تیم را به نام این شرکت در لیگ برتر ثبت نام کردند تا تقدیری از خدمات وی نموده باشند.

Unbenannt
خراسانی و شرکت پادیسان در این سال حدود یکصدو بیست میلیون تومان به تیم کمک نمود و مبالغی هم از سوی مدیر کل تریبیت بدنی و … در اختیار تیم قرار گرفت ولی مطمئنا این هزینه ها جوابگوی تیم نبود و تیم در کوران مسابقات با مشکلات عدیده به حیات خود ادامه داد.
مشکلات مالی تیم تا بدانجا پیش رفت که بازیکنان تیم به دلیل عدم پرداخت قسط دوم از بازی در برابر تیم پیکان خودداری نمودند و حوادث تلخی را در والیبال گنبد رغم زدند که والیبال و جامعه ورزش شهر را تحت الشعاع قرار داد.
کسری بودجه در این سال باعث شد تا تیم بدهی های زیادی به بار آورد که تبعات آن هنوز هم گریبانگیر تربیت بدنی گنبد می باشد چون سیاست بر این بود که تا حد امکان مبالغ قرارداد بازیکنان پرداخت شود و البته بخشی از مبالغ آنان نیز باقی ماند و به قرارداد سال 88 اضافه شد.
پس از پایان لیگ 87 در سطح شهر شایع شده بود یکی از شرکتهای لینی متمول منطقه (صباح) حمایت مالی تیم را بر عهده گرفته است که این خبر باعث خوشحالی جامعه والیبال کشور شد.

490940
ولی در ادامه در حالی که کار تیم با این شرکت به مراحل پایانی رسیده بود این شرکت از حمایت تیم خودداری کرد تا باز هم والیبال بماند با کوهی از مشکلات و دغدغه ها.
در سال 88 نورقلی نیازی پس از سالها (30 سال) خدمت صادقانه از سمت خود استعفا داد تا یک پیشکسوت پرتلاش و عاشق به نام نورمحمد کوچکی سکان هدایت والیبال را بر دست بگیرد.
کوچکی به همراه غفاری با حمایت های فرماندار و مدیرکل تربیت بدنی توانستند کشتی طوفان زده والیبال را به سر منزل مقصود برسانند تا باد به پرچم پایتخت والیبال ایران بوزد.
در سال 88 مسئولین با حاج رمضان جواهری به توافق رسیدند تا تیم را تحت پوشش بگیرد.
جواهری صاحب شرکت خدمات فنی جواهری بوده و نمایندگی شرکتهایی همچون رنا، سایپا دیزل و…. را نیز داشت و در سالهای قبل نیز حمایت از تیمهای والیبال نشسته، سپک تاکرا و…. شهرمان را تقبل نموده بود.
تیم در این سال با حمایت خالصانه جواهری و تلاش آقایان کوچکی و غفاری به نام بازرگانی جواهری گنبدکاووس در لیگ برتر حضور یافت و با جذب بازیکنان سرشناس و جوان شهر سالی پرافتخار برای گنبدکاووس بر جای گذاشت.
منبع : وبلاگ تاریخچه والیبال گنبد کاووس

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: