خلبان روسی: جنگنده روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده بود

خلبان جنگنده ساقط شده روسی که جان سالم به در برده می‌گوید هیچ هشداری از سوی ترکیه مبنی بر ورود به خاک این کشور دریافت نکرده بود.

در همین حال تظاهرکنندگان در مسکو، در برابر سفارت ترکیه در این کشور تجمع کرده و به سوی آن سنگ، رنگ و تخم‌مرغ پرتاب کرده‌اند. این افراد پرچم ترکیه را به آتش کشیده و خواهان آن شده‌اند که روسیه واکنش تلافی‌جویانه‌ای در برابر سرنگونی جنگنده این کشور توسط ترکیه نشان دهد.

کنستانتین موراختین، خلبان روسی که هم اکنون در پایگاه هوایی حمیمیم در لاذقیه به سر می‌برد، به تلویزیون روسیه گفته است که جنگنده روسیه «به هیچ وجه» حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده بود.

بیشتر بخوانید: وزیر امور خارجه روسیه: قصد نداریم با ترکیه وارد جنگ شویم

جت‌های اف شانزده ترکیه روز سه شنبه یک هواپیمای سوخوی ۲۴ روسیه را در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه سرنگون کردند.

ترکیه گفت هواپیمای روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده و به هشدارهای این کشور بی‌توجهی کرده بود. روسیه این ادعا را تکذیب می‌کند.

این خلبان روسی در عملیات دوازده ساعته‌ای با حضور نیروهای یگان ویژه نجات داده شد.

  
معترضان در مسکو، با تجمع در برابر سفارت ترکیه، پرچم این کشور را به آتش کشیده‌اند

هنوز مشخص نیست چه اتفاقی برای جسد خلبان دیگر این جنگنده که کشته شده، افتاده است. آن خلبان در هنگام فرود با چتر نجات از زمین هدف تیر قرار گرفت و کشته شد.

روسیه امروز سامانه زمین به هوای اس-۴۰۰ ترایمف (پیروزی) را برای مراقبت از جنگنده‌های این کشور در سوریه به پایگاه هوایی حمیمیم در لاذقیه فرستاده است.

روسیه تاکید کرده که فعالیت جنگنده‌های روسی در اطراف مرز ترکیه همچنان ادامه خواهد داشت.

تنش‌ها میان روسیه و ترکیه به دنبال این اقدام دولت ترکیه شدت گرفته است. آمریکا، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا خواهان آرامش طرفین شده‌اند.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه سرنگونی جنگنده روسی توسط ترکیه را «اقدام تحریک‌آمیز برنامه‌ریزی شده» خوانده و گفته است که روسیه «به طور جدی در روابط خود با ترکیه بازنگری خواهد کرد.»

روسیه ترکیه را تحریم می‌کند و اتباعش را فرامی‌خواند

نخست وزیر روسیه اقدام ترکیه را ‹متجاوزانه› خوانده است

دولت روسیه در واکنش به سرنگون کردن جنگنده‌اش توسط نیروی هوایی ترکیه، اقداماتی را علیه این کشور انجام می‌دهد. روسیه خواهان عذرخواهی ترکیه است، اما رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه می‌گوید که عذرخواهی نمی‌کند.

وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای شهروندانش را از سفر به ترکیه بر حذر داشته و به روس‌هایی که در ترکیه به سر می‌برند توصیه کرد به کشور خود برگردند. وزارت خارجه روسیه دلیل این توصیه را «تهدیدهای تروریستی» در ترکیه عنوان کرده است.

دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه هم ضمن «متجاوزانه» خواندن اقدام ترکیه، از برنامه دولت روسیه برای اجرای مجموعه‌ای از تحریم‌های اقتصادی علیه آن کشور خبر داده است.

روسیه همچنین امروز سیستم پدافند هوایی اس‌-۴۰۰ خود را در پایگاه هوایی حمیمیم در لاذقیه، در ۵۰ کیلومتری مرز سوریه با ترکیه مستقر کرده است.

نخست‌وزیر روسیه امروز گفت دولت روسیه برای دفاع از امنیت خود مجموعه‌ای اقدامات اقتصادی را اجرا می‌کند که می‌تواند شامل تعلیق برنامه‌های همکاری اقتصادی، فعالیت‌های مالی، تجاری و تغییر تعرفه‌های گمرکی شود. همچنین ممکن است بخش جهانگردی، حمل و نقل و همین طور روابط انسان‌دوستانه تحت تاثیر قرار بگیرد.

دیمیتری مدودف گفته است همکاری‌های اقتصادی با ترکیه «بر پایه سطح بالایی از اعتماد به این کشور» انجام می‌شد، اما حال پروژه‌های سرمایه‌گذاری به حال تعلیق در می‌آیند و یا ممکن است که روسیه آنها را رها کند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید سازمان غذای روسیه کنترل مواد غذایی واردشده از ترکیه را بالا برده است. وزارت بهداشت روسیه اعلام کرده است که ١۵ درصد مواد غذایی وارداتی از ترکیه از استانداردهای لازم برخوردار نیستند.

وزیر کشاورزی روسیه گفته است هر کمبود ناشی از کاهش واردات غذا و سبزیجات از ترکیه، با واردات از ایران، آذربایجان و مراکش جبران خواهد شد.

‹ترکیه عذرخواهی نمی‌کند›

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، امروز گفت که منتظر عذرخواهی آنکارا است.

اما رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، اعلام کرده است که ترکیه عذرخواهی نخواهد کرد.

آقای اردوغان گفته است ترکیه از امنیت خود و «حقوق برادرانمان در سوریه» دفاع کرده است و سیاست خارجی خود را تغییر نخواهد داد. وزارت خارجه این کشور امروز سفیر روسیه را احضار کرده و درباره تجمع مقابل سفارت ترکیه در مسکو توضیح خواسته است.

در عین حال خبرگزاری فرانسه گزارش کرده که آقای اردوغان می‌گوید اگر ترکیه می‌دانست هواپیمای مورد بحث متعلق به روسیه است احتمالا طور دیگری رفتار می‌کرد.

در این گزارش آمده که رئیس جمهور ترکیه می‌خواسته با رئیس جمهور روسیه تلفنی تماس بگیرد اما ولادیمیر پوتین درخواست تماس او را رد کرده است.

بی بی سی فارسی

5 پاسخ to “خلبان روسی: جنگنده روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده بود”

 1. fereydoon diyeji 007 Says:

  chera,degar resanehaye türkmen in masaleh ra enekas nemidahand,hazrate ali khlifeye moslemin miguyad bozorgtarin gonah tars ast

 2. fereydoon diyeji 007 Says:

  tora senene.ghatle türkmenhaye surye che mishawad

 3. ناشناس Says:

  سنگین ترین افشاگری ها علیه اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و خانواده وی از شب گذشته در تلویزیون «روسیه 24» مسکو آغاز شد. این افشاگری ها همراه بود با صداهای ضبط شده از مکالمات تلفنی اردوغان و پسرانش هنگام دستور جابجائی پولها از خانه به نقطه ای امن و همچنین تصاویری از دیدارهای نوبتی فرزند اردوغان بنام «بلال» با سران داعش. نمونه ای از تصاویر افشا شده را بعنوان ضمیمه این خبر می بینید.
  تلویزیون روسیه 24 فاش ساخت که داماد اردوغان وزیر انرژی ترکیه است و یکی از پسرهایش که در امریکا تحصیل کرده و چند سال پیش به ترکیه بازگشت، با دایر کردن چند شرکت نفتی، مامور خرید نفت از داعش شد. نفتی که از عراق و سوریه توسط تانکرها به ترکیه منتقل می شود و با نصف قیمت به دلالان شرکت های بین المللی فروخته می شود. پسر اردوغان «بلال» یک بندر اختصاصی برای معامله نفت در اختیار دارد.

 4. ناشناس Says:

  حجم مبادلات تجاری بین ترکیه و روسیه به آن حد بزرگ است که با مقدار سالانه اش می توان صدها سوخو 24 و اف 16 خرید. و البته برای هر دو کشور و خصوصا ترکیه حیاتی است. بدون در نظر گرفتن گاز، واردات ترکیه از روسیه تقریبا یک سوم صادراتش است. فقط در مورد گاز طبیعی 55 درصد احتیاج ترکیه از روسیه است و از این مقدار 48 درصدش در تولید برق استفاده می شود. مقدار درآمد توریسم ترکیه از روسیه سالانه در حدود 6 میلیارد دلار است و درآمد سالانه اش در بخش نساجی و پوشاک نزدیک به 1.2 میلیارد دلار. در بخش کشاورزی و مواد گوشتی هم حدودا 1.5 میلیارد.

  تنها در زمینه انرژی واردات سالانه ترکیه از روسیه سالانه 25 میلیارد دلار است. در حالی که کل صادرات ترکیه به روسیه 6 میلیارد است. در خصوص ساختمان سازی روسیه در رتبه اول شرکت های ساختمان سازی ترکیه است. قراردادهای این شرکت ها در روسیه بالغ بر 4 میلیارد دلار است. هر چند ماه گذشته اردوغان گفت که ما می توانیم منابع گازی و اتمی خودمان را از کشورهای دیگر تامین کنیم. با این حال این یک بلوف بیش نبود. قرار است نیروگاه مولد برق اتمی در شهر مرسین توسط روسیه احداث شود و قرارداد ها بسته شده است. خط لوله حمل گاز از دریای سیاه بنام «جریان ترک» در دست روسیه است که می تواند آن را لغو کند. روسیه در هشت ماده که غیر از یکی که نظامی است بقیه تجاری هستند روابطش با ترکیه را به حداقل می رساند و این در حالی است که درست در روز سقوط جنگنده روسیه توسط ترکیه کابینه جدید معرفی شد و بنا به خواست اردوغان دامادش «برات آلبایراک» به عنوان وزیر انرژی منصوب شد.

  این درحالی است که شعار اردوغان در انتخابات 7 ژوئن «ایجاد ثبات اقتصادی» بود. با توجه به شکنندگی اقتصاد ترکیه که در سالهای اخیر بخش مهم آن بر اساس نوعی پولشویی بوده و تضعیف روابط حیاتی تجاری اش با روسیه در صورت ادامه چنین وضعیتی ترکیه با فلاکت اقتصادی مواجه خواهد شد و شعار «ثبات اقتصادی» نقش بر زمین خواهد شد. از هم اکنون تولید کنندگان و صادرکنندگان ترکیه صدایشان درآمده و در بسیاری از کانال های تلویزیونی و مطبوعاتی نگرانی شان در این خصوص را بزبان می آورند.

 5. Hamed Says:

  سقوط جنگنده های روسیه از دو هفته پیش تدارک دیده شده بود!
  آخرین اخبار منتشره در مسکو، در ارتباط با سرنگون شدن هواپیمای نظامی روسیه حاکیست که دولت ترکیه به مقامات روسیه اطلاع داده که ما نمی دانستیم این هواپیما روسی است. و روسیه در پاسخ گفته است:
  داعش که هواپیما ندارد، این هواپیما یا متعلق به روسیه بوده و یا متعلق به نیروی هوائی سوریه. حتی اگر نمی دانسته اید هواپیما متعلق به روسیه بود، شما حق نداشته اید هواپیمای کشور همسایه خودتان را در آسمان آن کشور با شلیک موشک از هواپیماهای نظامی اف 16 سرنگون کنید.
  در یک خبر دیگر، اعلام شد که روسیه اطلاع دارد که هواپیماهای اف 16 دو هفته پیش از خارج از ترکیه به پایگاهی منتقل شده که از آنجا برخاسته و هواپیمای روسیه را زده اند. بنابراین، آنچه روی داد یک اقدام برنامه ریزی شده برای حمایت از داعش و دیگر تروریست ها بوده است.
  و باز در یک خبر دیگر، مسکو شب گذشته اعلام کرد که کردهای سوریه اعلام کرده اند که از این پس با بهره گیری از سیستم هائی اجازه پرواز به هواپیماهای ترکیه در مرزهای مشترک دو کشور نخواهند داد. مسکو اضافه کرد که از سیستمی که کردها می خواهند به این منظور استفاده کنند اطلاع ندارد!!
  و باز در یک خبر دیگر ناوگان دریایی روسیه، شب گذشته (سه‌شنبه) از تنگه داردانل در شمال غرب ترکیه عبور کرد که نشان دهنده آماده شدن روسیه برای مقابله با هر اقدام کارشکنانه علیه مقابله با داعش در سوریه است.
  پیک نت 4 آذر

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: