تأمّلی در انتخاب نام منطقه آزاد تجاری گلستان

نشریه گلشن مهر در ستون یادداشت اول شماره تازه خود در باب نامگذاری اماکن و مؤسساتی که دولت درصدد ایجاد آن در استان است نوشت: نامگذاری نقاطی مانند منطقه آزاد تجاری که اهمیت استانی و ملّی دارد نیازمند دقت و توجه ویژه می باشد تا ضمن رعایت قوانین و مقررات مربوط، ملاحظات منطقه ای و ملّی هم توأمان مورد توجه قرار گیرد.

در این نوشتار به قلم مهدی فرزانگان حقوقدان از دیدگاه وی آمده است: امروزه اهمیت و حساسیت نام گذاری اماکن عمومی اعم از شهرها، معابر و مؤسسات عمومی بر کسی پوشیده نیست. این اهمیت و حساسیت به قدری است که مقررات زیادی اعم از قانون، آیین نامه و دستورالعمل به منظور توجه و رعایت جنبه ها و ویژگی های شکلی و ماهوی آن به تصویب رسیده است.
واقعیت آن است که به موجب اراده قانونگذار که آن نیز نشأت گرفته از خواست و تمایل عمومی و اراده ی ملی می باشد، شهرها و اماکن عمومی ما در ظاهر و باطن با هم نمایانگر تاریخ و جغرافیای تمدن و فرهنگ اسلامی و ایرانی باشد و یکی از مهمترین مصادیقی که نمایانگر این واقعیت بوده و می تواند باشد نامگذاری است. همانگونه که ما در زندگی شخصی و خانوادگی خود به امر نامگذاری توجّه و حسّاسیّت داریم در موضوعات و مصادیق عمومی نیزباید توجّه و دقت لازم را داشته باشیم.
به موجب آیین نامه نامگذاری شهرها، خیابان ها، اماکن و مؤسسات عمومی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، اسامی این اماکن در حکم شناسنامه آنهاست و باهم بیانگر ارزش های اقتصادی، تاریخی، فرهنگی و ملّی جامعه ما می باشد. به علاوه به موجب بندهای 2 و 3 مادّه یک همان آیین نامه در نامگذاری باید تناسب اسم و مسمّی رعایت شود و اسامی با ید رسا، کوتاه، سلیس و روان باشد.
در سال های اخیر و زمان حاضر بحث نامگذاری یا تغییر نام برخی از شهرها و اماکن و مؤسسات عمومی در منطقه گرگان و استان گلستان مطرح بوده که به لحاظ اهمیّت در استان و رعایت ملاحظات قانونی، ملّی و محلّی نیازمند دقت و توجّه ویژه مقامات و شوراهای مسوول است.
یکی از اماکن و مؤسساتی که دولت درصدد ایجاد آن در استان می باشد و هم اکنون مراحل پیشنهاد و تصویب لایحه آن در مجلس طی می شود منطقه آزاد تجاری است که به علاوه در اهمیّت استانی در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و ایجاد اشتغال در سطح ملی و بین المللی نیز دارای اهمیت خاصّی می باشد. نامگذاری چنین اماکن و نقاطی که اهمیت استانی و ملّی دارد نیازمند دقت و توجه ویژه می باشد تا ضمن رعایت قوانین و مقررات مربوط، ملاحظات منطقه ای و ملّی هم توأمان مورد توجه قرار گیرد. اماکن و تأسیساتی مانند منطقه آزاد تجاری یا راه آهن متعلق به یک یا چند شهر و روستا نمی باشد و به لحاظ جغرافیایی نیز اماکن گاهی در محدوده چندین بخش و شهرستان قرار می گیرد.
اگرچه ایجاد منطقه آزاد مراحل پیشنهاد و تصویب را می گذارند و هنوز اصل ایجاد و نام آن در حد پیشنهاد است و ظاهرا نام پیشنهادی یا یکی از نامهای پیشنهادی آن «منطقه آزاد اینچه برون» می باشد اما قبل از طی مراحل قانونی بهتر است مسوولان امر تاملّی درباره نام آن داشته باشند.
اوّلین نکته ای که شایسته است مورد توجّه قرار گیرد آن است که منطقهّ آزاد غیر از منافع و آثار ملّی آن، متعلّق به کل استان و عموم مردم است و لذا آثار و عوارض آن هم به تمام مردم استان برمی گردد. بنابراین بهتر است نام یا نام هایی پیشنهاد و تصویب شود که جامعیّت و تعلّق استانی و فراگیر داشته باشد نه محدود به یک شهر یا روستایی خاصّ، کوچک و محدود باشد. به تعبیر دیگر و برابر بند 2 ماده یک آیین نامه تصویبی شورای عالی انقلاب فرهنگی تناسب اسم و مسمّی رعایت شود. نامی که متعلّق به همه است باید این تناسب و جامعیّت و فراگیری را داشته باشد. به عبارت دیگر نمی توان نام جزء را به کل یا کل را به جزء داد.
کوتاه، رسا، سلیس و روان، و گویا و زیبا بودن از ویژگی های دیگر این قبیل نام ها است. به علاوه به موجب بند 4 ماده یک همان آیین نامه باید از اسامی مناسبی استفاده شود که باعث ایجاد روحیّه افتخار ملّی و حماسی انبساط خاطر و تلطیف اخلاقی و عاطفی مردم شود و بیانگر غنای فرهنگ و تمدّن اسلامی و ایرانی باشد.در واقع باید یادآور شد که منطقهّ آزاد با حداقل ارزیابی و نگاه متعلّق به کل استان است و نام هایی که بتواند این جامعیّت و کلیّت استانی و تاریخی را در خود داشته باشد هم محدود است نام هایی که در طول تاریخ معرّف کلیّت تاریخ جغرافیای تاریخی و فرهنگی و هویّتی استان بوده اند عبارتند از هیرکان، استرآباد و گرگان در کنار این نام ها از اسامی دیگری مانند گلستان، خزر و کاسپین هم در دوره معاصر به صورت محدود و با اهداف خاص بیشتر در بخش های شخصی و خصوصی استفاده می شود که البته این نام های اخیر ویژگی ها و ارزش های نام های مذکور و قدیمی و مأنوس را ندارند.
بنابراین انتظار می رود نهادهای مسوول (و در این مورد خاص، دولت و مجلس) با توجّه و عنایت ویژه به الزامات قانونی و ملاحظات فوق نسبت به انتخاب و تصویب نامی شایسته و مناسب برای منطقهّ آزاد تجاری اقدام فرمایند.

تورکمنیا

یک پاسخ to “تأمّلی در انتخاب نام منطقه آزاد تجاری گلستان”

  1. fereydoon diyeji 007 Says:

    agar name ostan,ostane türkmensahra beshawad,moshkele esamie faree hal khahad shod.bash bolmasa-gewre lash

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: