واکنش سفارت آلمان در تهران به اعتراض متقاضیان ویزا

سفارت آلمان در تهران سرانجام به اعتراضات درباره مشکل گرفتن وقت مصاحبه واکنش نشان داد. در نوشته‌ای با عنوان «افسانه‌های مربوط به روند اخذ روادید» که در وبسایت سفارت منتشر شده به ابعاد مختلف گلایه‌ها پرداخته شده است.
پس از گذشت بیش از یک سال از شروع اعتراضات به دشواری‌‌های گرفتن وقت مصاحبه برای دریافت ویزای شنگن و خرید و فروش این وقت‌ها، سفارت آلمان در نوشته‌ای با عنوان «افسانه‌های مربوط به روند اخذ روادید؛ نگاهی به پشت پرده سفارت آلمان» به بررسی ابعاد مختلف این جریان و مسائل مطرح‌شده پرداخت.
در این نوشته با اشاره به شمار زیاد درخواست‌هایی که سفارت به طور میانگین (روزانه ۲۵۰ درخواست) دریافت می‌کند، اعلام شده است که بخش روادید سفارت در حال استخدام تعداد قابل توجهی نیروی جدید است و به‌زودی این بخش به ساختمان بزرگ‌تری منتقل خواهد شد.
«خرید وقت؛ تصمیم خود مردم»
اما آنچه در این توضیح «موضوع اصلی» نامیده شده، این است که چرا برخی از مراجعه‌کنندگان با وجود اینکه می‌توانند شخصا و رایگان وقت بگیرند به سراغ موسسات بیمه یا آژانس‌های مسافرتی می‌روند؟ بر اساس نوشته سفارت جواب این سوال «زمان‌بر بودن گرفتن وقت از طریق اینترنت» است.
سفارت آلمان در حالی‌که وجود هرگونه ارتباطی میان این نهاد و کارمندان آن با آژانس‌های مسافرتی و موسسات بیمه را رد می‌کند، گفته است که امکان جلوگیری از خرید وفروش نوبت مصاحبه‌ها را ندارد.
قول رسیدگی به «پیشنهادهای مالی»
فروش نوبت مصاحبه‌ها از سوی دفاتر بیمه و آژانس‌های مسافرتی تنها مورد طرح‌شده در میان اعتراضات و انتقادها نبوده است. برخی از شایعات حاکی از آنند که فروشندگان نوبت مصاحبه در مواردی با کارمندان سفارت «ارتباط» داشته‌اند.
بخش پایانی توضیح سفارت آلمان به این موضوع پرداخته و در این رابطه از خوانندگان درخواست شده در صورت داشتن مدارک قابل استناد در خصوص «پیشنهادهای مالی» به کارمندان این نهاد، آن‌ها را برای بررسی و پیگیری به سفارتخانه‌ی آلمان ارائه دهند.

وقتی قرار تقاضای ویزای سفارت آلمان در تهران خریدنی می‌شود
ایرانی‌های متقاضی ویزای آلمان باید مدتی طولانی برای مصاحبه حضوری منتظر بمانند. راه دیگری هم هست: وقت مصاحبه را می‌توان در بازار سیاه و از طریق بیمه‌های مسافرتی خرید. وزارت خارجه آلمان در حال رسیدگی به این مشکل است.

پناهنده‌ای سیاسی در آلمان به نام «حسین.ک» دو فرزند هشت ساله و پنج ساله دارد که تاکنون پدربزرگ خود را ندیده‌اند. خانواده حسین به دلایل امنیتی نمی‌توانند به ایران بروند. برای همین آنها در تلاشند تا پدر بزرگ راهی سفر به آلمان شود. گرفتن ویزا از سفارت آلمان اما کار دشواری است و برای دریافت آن باید پیه انتظار طولانی را به تن مالید.
عجالتا برای فرم درخواست ویزا باید از طریق سایت سفارتخانه به صورت اینترنتی تقاضا داد. اما متقاضی در مراجعه به سایت، عموما با این جمله روبرو می‌شود: «متاسفانه در حال حاضر هیچ وقتی خالی نیست. قرارهای جدید در فواصل منظم اعلام خواهند شد.» این اما تنها نیمی از واقعیت است.
نام «حسین. ک» مستعار است. وبسایت «اشپیگل آنلاین» با مقدمه فوق، گزارشی در باره فروش قرار مصاحبه با سفارت آلمان در تهران تهیه کرده که مبتنی بر نظر چند شاهد است. حسین به خبرنگار اشپیگل آنلاین میگوید: «از دو ماه قبل در تلاش گرفتن وقت هستم و هر روز به سایت سفارت می‌روم اما همیشه همین عبارت ظاهر می‌شود.»
آیا این تنها تصادف یا بدشانسی است؟ کسان دیگری هم به اشپیگل آنلاین گفته‌اند که بستگان‌شان برای گرفتن وقت از سفارت آلمان چنین مشکلی داشته‌اند. یک ایرانی ـ آلمانی ۴۹ ساله می‌گوید: «مادرش از ۲۳ سال قبل تا کنون هر تابستان به آلمان آمده و امسال برای اولین بار پشت صف ویزا مانده است.»
هفته‌ها انتظار
«جامعه ایرانیان در آلمان» در برلین با ۱۳۰ عضو نیز همین شکایت را دارد. احسان جعفری، عضو هیات مدیره این تشکل می‌گوید اکثر کسانی که ویزا گرفته‌اند، مشکلات دریافت آن را تایید می‌کنند و «کسانی هستد که ماه‌ها منتظر مانده‌اند».
وزارت خارجه آلمان دلیل این امر را «تقاضای بالای ویزا در فصولی معین» می‌داند. مسئولان این وزارت‌خانه در پاسخ به سوال اشپیگل آنلاین، به ایام تعطیلی مدارس و یا مناسبت ماه رمضان اشاره می‌کنند که زمان مطلوب سفر برای ایرانی‌هاست. همچنین گفته شده که به دلیل مذاکرات اتمی، عجالتا بسیاری از صاحب‌کاران و سرمایه‌داران ایرانی به آلمان می‌آیند.
سفارت آلمان در تهران در سایت خود، به این موضوع اشاره کرده که انتظار برای ویزا می‌تواند به طول بیانجامد. البته گلایه‌مندان می‌گویند از یک سال قبل تاکنون، هیچ امکان تماس مستقیم با سفارت آلمان فراهم نیست. زمان انتظار رسمی را سفارت ۱۷ روز اعلام کرده و گفته که بررسی مشخصات متقاضی طبق مقررات اتحادیه اروپا نیز حداکثر دو هفته طول می‌کشد. اما چرا باز هم انتظارها طولانی می‌شود؟
اشپیگل آنلاین می‌نویسد پاسخ را احتمالا باید در خیابان‌های تهران یافت. بسیاری از ایرانی‌های مقیم آلمان به این وبسایت گفته‌اند که بازاریاب‌ها و نمایندگان بیمه‌ها در خیابان به متقاضیان سفر، وقت سفارت می‌فروشند! شکل داد و ستد هم به این قرار است که هر کس قرارداد بیمه سفر به خارج ببندد، وقت مصاحبه برای ویزا هم دریافت می‌کند.

یکی از شاهدان به اشپیگل آنلاین گفته است: «مادر همسر من ۷۰هزار تومان (۲۱ یورو و ۷۵ سنت) برای یک وقت مصاحبه پرداخت کرده است. این البته پول زیادی نیست اما اگر چنین کاری برای وقت سفارت آلمان در لبنان یا چین صورت بگیرد، جنجال بزرگی به راه می‌افتد.»
سرگرم رسیدگی
سفارت آلمان در تهران نسبت به فروش قرار مصاحبه هشدار داده و در نظر دارد مشکلات فنی موجود را رفع کند. مثلا قرار شده در آینده نزدیک، کسانی که به سایت رجوع می‌کنند، یک کد ویژه برای رزرو وقت بگیرند. بر این اساس، اگر متقاضی در زمان تعیین شده یک کپی از گذرنامه خودش را نفرستاد، کد مربوطه باطل خواهد شد. اما این تدبیر هم احتمالا عملی نخواهد بود زیرا در وبسایت سفارت، هیچ قراری در روزهای مختلف خالی نیست. قرارهایی که قبلا ثبت شده‌اند، دیگر نمی‌توانند به شخص دیگری انتقال پیدا کنند.
اشپیگل آنلاین می‌نویسد اشغال قرارهای مصاحبه به این ترتیب است: تمام وقت‌های آزاد فورا بلوکه می‌‌شوند تا به این ترتیب قرارداد‌های بیمه به فروش برسند. سپس با فروش هر قرارداد، یکی از وقت‌های مسدود شده را با ثبت مشخصات مشتری آزاد می‌کنند.
«حسین. ک» به اشپیگل آنلاین می‌‌گوید این کار برای خانواده‌هایی که منتظر دیدار عزیزان‌شان هستند، مثل سیلی خوردن است. اما چرا او به پدرش توصیه نمی‌کند که هفتاد هزار تومان بدهد و به ازای بیمه، قرار مصاحبه بگیرد؟ جواب حسین این است که این عمل با رعایت قانون‌مندی مورد انتظارش از دولت و سفارت آلمان تنافر دارد.

دویچه وله

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: