نامه سرگشاده جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی ترکمن صحرا به ریئس جمهور

خبر صدور دستور شما برای تدریس زبانهای محلی در آذربایجان و کردستان بناگاه یک بار دیگر بارقه امیدی را در دلها بر انگیخت. اما از سویی این نگرانی را بوجود آورد که چرا برای ترکمن صحرای ایران قدمی برداشته نشده، از آن سخنی به میان آورده نشده و خواسته مردم مظلوم این دیار چون همیشه به فردا محول شده است.

آقای روحانی ما امضاء کنندگان این نامه سرگشاده مصرانه تقاضا داریم که مسئله تدریس زبان ترکمنی را به آینده ای نامعلوم محول نکنید. از شما انتظار داریم که حداقل این تابوی دیرینه را به دست خود بشکنید تا اولین دانه های امید در دوره شما پاشیده شود و نخبگان ترکمن صحرا نیز باور بدارند که این بار با رئیس جمهوری مواجهند که شعارها را به عمل و ناامیدیها را به امید تبدیل کرده است.

images

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر حسن روحانی

ما امضاء کنندگان این نامه سرگشاده، پیگیری یکی از بدیهیترین حقوق قومی – انسانی خود را که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز تصریح شده است، از حضرتعالی بعنوان رئیس قوه مجریه استدعا داریم.
جناب رئیس جمهور، پیروزی شما با کسب آرای اکثریت مردم ایران که رای اقوام ایرانی در آن سهم بسزایی داشته است و آغاز دوره ریاست جمهوریتان طلیعه امیدی در دل مردم و مخصوصا اقوام ایرانی پدید آورده است. اقوام ایرانی همواره از کاندیداهایی که با حرفهای نو و اصلاح طلب پا به میدان گذاشته اند رای داده اند. مخصوصا ترکمنها همیشه از کاندیداهایی چون جنابعالی که معتقد به اجرای قوانین اساسی و تحقق خواسته های دموکراتیک رای دهندگان خود بودند استقبال و با قاطعیت حمایت کرده اند.
مردم ترکمن صحرا از زمانی که حضرتعالی بر کرسی ریاست جمهوری تکیه داده اید، همواره در انتظار گامهای مصمم در جهت رفع تبعیض و استفاده از نخبگان ترکمن در پستهای کلیدی استان و حتی کشوری و احیاء زبان و فرهنگشان با تکیه بر اصل پانزده قانون اساسی بوده اند. در واقع اجرای اصل پانزده قانون اساسی و تدریس زبان محلی در مدارس ارزوی دیرینه ای در میان این مردم بود که در هر دوره انتخاباتی به عنوان یکی از خواسته های اصلی ترکمنها در نزد کانیداها مطرح می شد و در دهه های گذشته چه کاندیدهایی که با وعده های توخالی رای این مردم را جذب خود ساختند و فردای انتخابات به دلایل گوناگون به فراموشی سپردند.
در واقع یک سال مانده به پایان این دوره ریاست جمهوری این نگرش در اذهانمان متبادر کرده بود که دوره روحانی نیز با همان وعده ها به سر می رسد. اما خبر صدور دستور شما برای تدریس زبانهای محلی در آذربایجان و کردستان بناگاه یک بار دیگر بارقه امیدی را در دلها بر انگیخت. اما از سویی این نگرانی را بوجود آورد که چرا برای ترکمن صحرای ایران قدمی برداشته نشده، از آن سخنی به میان آورده نشده و خواسته مردم مظلوم این دیار چون همیشه به فردا محول شده است.
جناب آقای روحانی، رئیس جمهور محترم، با توجه به تاریخ دیرینه زبان و ادبیات ترکمنی و پرورش شاعرانی با آوازه جهانی چون مختومقلی فراغی در دامان این فرهنگ و ادبیات، وجود زبان ادبی مدون مورد استفاده در ترکمنستان و ایران، تجربه کافی شاعران و نویسندگان ترکمن ایرانی در زمینه نگارش و ارائه اثر و چاپ آثار خود به زبان ترکمنی و وجود نهادها و جمعیتهای فرهنگی برای پیگیری مسئله زبان ترکمنی از شما تقاضا داریم که در اولین فرصت ممکن دستور لازم را برای تدریس زبان ترکمنی در مدارس استانهای گلستان و خراسان که حدود دو میلیون ترکمن در آن زندگی می کنند صادر فرمایید.
آقای روحانی ما امضاء کنندگان این نامه سرگشاده مصرانه تقاضا داریم که مسئله تدریس زبان ترکمنی را به آینده ای نامعلوم محول نکنید. از شما انتظار داریم که حداقل این تابوی دیرینه را به دست خود بشکنید تا اولین دانه های امید در دوره شما پاشیده شود و نخبگان ترکمن صحرا نیز باور بدارند که این بار با رئیس جمهوری مواجهند که شعارها را به عمل و ناامیدیها را به امید تبدیل کرده است.
مسلما مسئله تدریس به زبان ترکمنی امری نیست که در طی چند ماه، پروسه اجرایی کاملی را طی کند، اما برداشت اولین قدم از سوی شما و ارائه دستور برای حرکت در این مسیر برای ما ارزش تاریخی و فراموش نشدنی خواهد داشت.
نگاه نخبگان و فعالان فرهنگی و اجتماعی ترکمن به سوی شما است.

منبع: کانال اولکامیز

ارسالی از خواننده ای محترم – ماندانا

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: