با دنیای شعر «چوکیب باریار» استاد عایدی اوونئق آشنا بشویم.

وبلاگ گفتمان ترکمنها : ﺷﺎﻋﺮﺍﻥ ﻭ ﻧﻮﻳﺴﻨﺪﮔﺎﻥ ﻫﺮ ﻗﻮﻡ ﻭ ﻣﻠﺖ ﺳﻬﻢ ﻋﻤﺪﻩ ﺍﻯ ﺩﺭ ﺍﻋﺘﻼﻯ ﺍﺩﺑﻴﺎﺕ ﻭ ﻓﺮﻫﻨﮓ  ﺁﻥ ﻗﻮﻡ ﻭ ﻣﻠﺖ ﺩﺍﺭﻧﺪ .ﺷﻨﺎﺧﺖ ﻭ ﺷﻨﺎﺳﺎﻧﺪﻥ ﺍﻳﻦ ﭼﻬﺮﻩ ﻫﺎﻯ ﻓﺮﻫﻨﮕﻰ ﻭ ﺍﺩﺑﻰ  ﻭﺁﺷﻨﺎﻳﻰ ﺑﺎ ﺯﻧﺪﮔﻰ ﺁﻧﺎﻥ ﻣﻰ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺑﺮﺍﻯ ﻫﻤﻪ ﺑﺨﺼﻮﺹ ﻧﺴﻞ ﻫﺎﻯ ﺟﻮﺍﻥ ﻣﺎ ﺟﺎﻟﺐ ﺑﺎشند. عایدی اوونئق ﺍﺯ ﭼﻬﺮﻩ ﻫﺎﻯ ﺷﻌﺮ  ﻭ ﺍﺩﺑﻴﺎﺕ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺗﺮﻛﻤﻦ ﺻﺤﺮﺍ ﺍﺳﺖ ﺍﻳﺸﺎﻥ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺷﺎﻋﺮﺍﻧﻰ هستند ﻛﻪ ﺩﺭ ﺍﺷﻌﺎﺭ ﺧﻮﺩ ﺯﺑﺎﻥ ﻭ ﺳﺒﻚ ﺧﺎﺹ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺍﺭﻧﺪ.

استاد عایدی اوونئق در مورد مضامین و محتوای اشعار خود چنین نظر میدهد: « اشعار بنده همان خواست ها و باورهای قلبی بنده و در واقع بیانگر ظاهر و باطنم بوده و هرگز جز این نمی تواند باشد.» و میافزایند که « زبان ادبی ترکمنهای ترکمنصحرا فعلاً به درجه کمال خویش نرسیده است ولی با چاپ و نشر کتابهای جدید از سوی نویسندگان و ادیبان و شاعران در این مسیر گامهای قابل مطلوبی برداشته شده که این نیز میتواند برای جوانان و هنرمندان منبع و مأخذ خوبی باشند. … ﺑﺎ ﻭﺟﻮﺩ ﺗﻌﺪﺍﺩ ﺯﻳﺎﺩﻯ ﺍﺯ ﺷﺎﻋﺮﺍﻥ ﺟﻮﺍﻥ ﻭ ﺍﻫﻞ ﻗﻠﻢ ﻣﻦ ﺑﻪ ﺁﻳﻨﺪﻩ ﺩﺭﺧﺸﺎﻥ ﺷﻌﺮ ﺩﺭ ﺗﺮﻛﻤﻦ ﺻﺤﺮﺍ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺧﻮﺷﺒﻴﻦ ﻫﺴﺘﻢ .ﺍﻣﻴﺪﻭﺍﺭﻡ ﺑﺎ ﺗﻼﺵ ﻣﺴﺌﻮﻻﻥ ﺩﻟﺴﻮﺯ ﺯﺑﺎﻥ ﺗﻤﺎﻡ ﺍﻗﻮﺍﻡ ﺩﺭ ﻣﻨﺎﻃﻖ ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ ﺗﺪﺭﻳﺲ ﺷﻮﺩ ﻭ ﺍﺻﻞ 51 ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺍﺳﺎﺳﻰ ﺍﺟﺮﺍ ﺷﻮﺩ . »

در پاسخ سئوالات برخیها که بعضی از اشعار عایدی اوونئق را سلیس و روان نمی دانند، چنین جواب میدهد که؛
« درست است در اوایل بعضی از اشعار حافظ برایم سلیس و روان نبودند ولی با خواندن و تکرار آن این مسئله برایم حل شده است شما نیز می توانید این کار بکنید.» و یا در پاسخ این سئوال که « آیا مسئله « غالئنگ » که همان سنگینی مهریه می باشد مشکل اساسی برای دختران و زنان جهان می باشد یا فقط مشکل قوم ترکمن است؟ » چنین میگوید:
« در اینجا شما بیشتر نظرتان را به معنای ظاهری آن معطوف می نمائید ولی بنده « غالئنگ» ( مهریه ) را به عنوان رنج و مشقت کلی زنان معنا گرفته ام.»

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: