خيانتهاي خلافت داعش به جامعه اسلامي

اساس نیوز ،عبدالقیوم شکاری :

جهان اسلام و پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی در جنگ جهانی اول دوره ای از افول قدرت و سرگشتگی سیاسی را تجربه کرده است .
در یک صد سال اخیر بلاد اسلامی و واحدهای سیاسی مستقر در آن، انواع بحران های رایج در حوزه سیاسی از جمله بحران هویت ،مشروعیت و مشارکت را تجربه کرده اند .وقوع هر یک از این بحران ها به تنهایی ، ممکن است بستر ساز سکته های عظیم اجتماعی در کشورها گردد .
حال تجمیع این مشکلات در هویتی بنام کشورهای مسلمان باعث شرایطی شده است که نهایتا دنیای اسلام را از مسیر مصلحت،حکمت و عقلانیت به عنوان ضرورت های حیاتی تعاملات سیاسی دور کرده و به شرایط کنونی گرفتار کرده است .
اگر بخواهیم از زاویه ای تخصصی و با رویکرد جامعه شناسی سیاسی شرایط کنونی دنیای اسلام را وصف کنیم ، باید مقطع کنونی را دوره گم گشتگی سیاسی جامعه اسلامی بنامیم .ثمره این گم گشتگی در پراکنش منافع کشورهای مسلمان و در برخی از مواقع تعارض منافع آنهاست.
کشورهای مسلمان در چند دهه اخیر به شدت گرفتار طراحی های پیچیده ای شده اند که برای تشدید اختلاف و چند دستگی در بین آنها طراحی شده است .نمود عینی این طراحی ها ظهور و فعالیت گروه های افراطی است که بنام اسلام و ظاهرا با هدف احیای عظمت اسلامی هر چند وقت یکبار در گوشه ای از کشورهای اسلامی آتش جنگ و درگیری را روشن می کنند .
آخرین نمونه این گروه پروری ها، ظهور و بروز گروه موسوم به خلافت اسلامی یا همان داعش است.فعالیت های این گروه، آثار مخربی بر جامعه اسلامی برجای گذاشته و در بخش های مختلف ضربات جبران ناپذیری را بر پیکره امت اسلامی وارد کرده است .ذیلا به مهم ترین آثار زیانبار و تا حدودی جبران ناپذیر فعالیت این گروه اشاره می گردد :
آوارگی و کشته شدن تعداد زیادی از مسلمانان: پدیده آوارگی و تعداد آوارگان در کشورهای مختلف جهان در سالهای اخیر به شکل تصاعدی افزایش داشته است و این مساله یک زنگ خطر بزرگ برای بشریت است . در شرایط کنونی با توجه به جمعیت هفت میلیارد و 349 میلیون نفری کره زمین، به ازای هر 113 نفر، یک جنگ زده یا پناهجو وجود دارد.
کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان اعلام کرده است ، جمعیت جهانی آوارگان از جمعیت هر یک از دو کشور فرانسه یا انگلیس بیشتر است.
اما بخش تاسف بارتر این قصه سهم قابل توجه مسلمانان از این آوارگی هاست . در این زمینه نشریه اکونومیست بیش از نیمی از آوارگان جهان را مسلمانان دانست .بر اساس آمارهای نهادهای بین المللی در اثر جنگ های داخلی عراق و ظهور و پیشروی های گروه تروریستی داعش در پنج سال گذشته بیش از دومیلیون عراقی در داخل این کشور آواره شده اند !
در سوریه اوضاع ناگوارتر است .بر اساس آمار سازمان ملل درنتیجه جنگ های سالهای اخیر در این کشور بیش از 12 میلیون نفر از جمعیت 23 میلیون نفری این کشور آواره شده اند .البته این آمار حداقلی است و برخی از آمارها حکایت از آوارگی 15 میلیون سوری دارد.
بر اساس آخرین گزارش سازمان ملل تعداد آوارگان سوری در کشورهای همسایه 5 میلیون نفر هستند . در کشورهای مختلف اروپایی هم بالغ بر دو میلیون سوری در چند سال اخیر آواره شده اند.
مسبب اصلی این شرایط کنونی فعالیت های گروه داعش در عراق و سوریه است .در این کشورها ،اعمال خشونت های غیر انسانی و اجرای مقررات سخت گیرانه دینی باعث شده است که حتی اهل سنت عراق و سوریه هم از ترس زندگی در مناطق تحت سلطه داعش آواره کوه و بیابان گردند .
تقویت فرقه گرایی مذهبی و حرکت جامعه اسلامی به سمت جنگ تمام عیار مذهبی : تحریک احساسات قومی و مذهبی در درون جامعه اسلامی، اساسی ترین راهبرد غرب در قبال جامعه اسلامی است .
بر اساس این راهبرد، غرب تلاش داشته است برای جلوگیری از همگرایی اسلامی ، از تمامی زمینه ها از انشقاق قومی و مذهبی برای تشدید اختلاف و چند پاره گی جامعه اسلامی بهره گیرد. اختلاف و منازعه مذهبی شاه بیت طراحی هایی است که در رابطه با جامعه اسلامی انجام شده است .در این چارچوب منازعه شیعه و سنی ،صوفی و سلفی ،دیوبندی و بریلوی و …برای تقویت شکاف های هویتی در جامعه اسلامی بصورت مستمر در دستور کار قرار داشته است.
اقدامات داعش در چند سال اخیر دقیقا در راستای عملی شدن همین راهبرد انجام شده است .گروه موسوم به خلافت اسلامی با ارائه یک قرائت خشک و غیر منعطف از مباحث فقهی به نفی تمامی برداشت های متمایز از نگاه تنگ نظرانه خود پرداخته است .
در این بین غالب برداشت های فقهی اهل سنت و شیعیان، تکفیر شده و معتقدان به این برداشت ها به قتل و برخوردهای خشن دیگر تهدید شده اند . این برداشت بر آتش چند دستگی مذهبی در منطقه دمیده و خاورمیانه را تا آستانه جنگ مذهبی تمام عیار سوق داده است .
تشدید فعالیت های رسانه ای اسلام هراسانه در غرب : چهره منور دین ما بیشترین آسیب ها را از فعالیت های چند ساله داعش متحمل شده است .اسلام دین رحمانیت بوده و یک مسلمان واقعی مصداق غیر قابل انکار بخشش ،محبت و مدارا با دیگران است .
بر خلاف این ماهیت ،اقدامات خشونت بار داعش و اصرار این گروه بر انتشار تصاویر اقدامات غیر انسانی خود، باعث شده است تا فعالیت های رسانه هایی که مستمرا تلاش داشته اند چهره دین ما را تخریب کنند، تقویت گردد.در اصل داعش با اقدامات خود هیزم آتش اسلام هراسی رسانه ای را فراهم کرده و بر این آتش دمیده است.
افزایش تعرضات به فعالان و اماکن اسلامی در غرب: در چند سال گذشته و همزمان با تشدید فعالیت های داعش در عراق و سوریه ، در یک جریان کاملا موازی حمله گروه های تندرو ضد اسلامی به مساجد و سایر اماکن مذهبی مسلمانان در کشورهای غربی افزایش قابل ملاحظه ای داشته است .یکی از این مهاجمان در توجیه عمل خود در مصاحبه با خبرگزاری سی ان ان تاکید می کند: وقتی مسلمانان، ما را در کشورهای خودمان مورد حمله قرار می دهند ،ما نباید به آنها اجازه فعالیت و زندگی در کشور خودمان بدهیم .
همه می دانیم که بخش غالب حملات کور و تروریستی در غرب از طرف داعش و سایر گروه های افراطی همفکر آن رخ می دهد .اما تاوان آن را مسلمانان ساکن در کشورهای غربی داده و زندگی خانوادگی آنها در سال های اخیر با مشکلات عدیده ای مواجه شده است .
بی اعتمادی افکار عمومی دنیای اسلام به جنبش های اصیل اسلامی : افکار عمومی دنیای اسلام در یک قرن اخیر، با نگاهی کاوشگرانه بدنبال یک منجی برای مسلمانان بوده اند .مهم ترین امید جوانان مسلمان هم به اسلام و جنبشها و حرکت های اسلامی بوده است .تلاش هایی هم از طرف برخی از گروه های مذهبی برای خروج مسلمانان از شرایط کنونی صورت گرفته است .اما هیچ یک ثمری جز تداوم سرخوردگی اجتماعی برای ما مسلمانان در پی نداشته است .
در این شرایط گروه هایی مثل داعش با ادعای تلاش برای احیای عظمت و شوکت اسلامی فعالیت های خود را شروع کرده اند.این گروه ها بر خلاف جذابیت های روزهای نخستین خود در نهایت باعث نا امیدی نسل جوان جامعه اسلامی از حرکت ها و جنبش های اسلامی شده اند .نسل جوان ما اعتقاد دارد اگر داعش و خلافت مورد ادعای وی مصداق عینی حکومت داری اسلامی در عصر مدرن است پس ما نیازی به برقراری نظام سیاسی اسلامی نداریم .بنابراین اقدامات سخیف داعش و نتایج فاجعه بار آن بر افکار عمومی در مسیر امید زدایی از جامعه نسبت به جنبش های اصیل اسلامی بوده است .
شبهه مفهومی در واژگان اصیل اسلامی مثل خلافت ،جهاد و هجرت : در جامعه اسلامی و در اذهان ما مسلمانان برخی از واژه ها از قداست و جایگاه والایی برخوردار هستند .واژه هایی مثل خلافت ،هجرت و جهاد در زمره این واژگان هستند .ما اهل سنت نسبت به این قبیل مفاهیم حساسیت بیشتری داریم .
نکته تاسف بار در رابطه با فعالیت های داعش در سال های اخیر این بوده است که این گروه با سوء استفاده از این مفاهیم ارزشمند، جایگاه معنوی آنها در افکار و اذهان ما را به شدت متزلزل کرده است .بر همین اساس امروز برخی از جوانان ما نگرش مثبتی به مقوله خلافت اسلامی یا جهاد فی سبیل الله ندارند .این تاثیر هم جفایی بزرگ از طرف داعش به اسلام و جامعه اسلامی است .
در نهایت باید ذکر گردد که گروه هایی مثل داعش زاییده برخی از اشتباهات در درون جامعه اسلامی است که با حمایت دولت های غربی برای تقویت شکاف ها در جامعه اسلامی فعالیت می کنند .در این بین راهکار مقابله با این گونه تحرکات در وهله اول اعمال اصلاحات اجتماعی و سیاسی در برخی از کشورهای اسلامی و وهله بعد هوشیاری در برابر طراحی هایی است که برای ما انجام می شود و ما نیز بی خبر از همه جا به عنوان پیاده نظام شطرنج قدرت های بزرگ در زمین آنها بازی می کنیم .

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: