از تو که خیر نیست، شر مرسان.

محمد ایزدی

سلام ،

در اینجا دو تا کامنت در مورد سریال « بازی نقاب‌ها » یکی با نام آرنالی و دیگری با نام ایوب گرکز درج شده است که قبل از هر چیز باعث تأسف میشوند. زیرا این کامنتها بدور از هر دانش هنری و دانش سیاسی و اجتماعی و با بغضی توأم با نفرت ارائه شده است. آنچه که از این کامنتها برمی آید، نشان از آن دارند که خود برادران هنوز بطور دقیق این سریالها را ندیده و تماشا نکرده اند.! چون در بطن مجموعۀ قسمتهای ارائه شده مسائل زیادی طرح و مورد واکاوی قرار داده میشوند که تنها در اتصال آن با قسمتهای بعدی میتوان نتیجه را مورد تحلیل و بررسی دقیق قرار داد.

به مثال زیر؛

این جمله را چگونه تکمیل و مورد بازخوانی قرار خواهید داد؟

«من از این فرد …. …… .»

تا زمانیکه در اینجا جمله تمامن گفته نشود ، در آنصورت تنها با گرایشهای شخصی و ذهنی و در عین حال با حدس و گمان جمله را میتوان تکمیل و بازخوانی نمود. مثلا «من از این شخص خوشم می آید.» و یا «من از این شخص خوشم نمی آید.» البته میتوان جملات دیگری را هم درست کرد. برادران کامنت گذار هم درست براین روش روی آورده اند.

و اما مشکل این برادران نه سریال است و نه وضع تورکمنها، بلکه این برادران خارج نشین در کمال آسایش و آرامش زندگی هنوز با روحیات و وضعیت تورکمنهای اینجا فرسنگها فاصله دارند. ببینید در این سریال تفکری مثبت برای ایجاد صلح و دوستی تلاش میکند. یعنی برخلاف شرارتهای موجود در سریال، همچنین شخصیتی به میدان میاید که صلح طلب است و خشونت گریز است و برای تحقق اهدافش هم حاضر می شود نوه اش را به وصلت جوانی از طایفه مقابل در آورد. مگر فیلم شکور باغشی یادتان رفت که بجای جنگ و خونریزی از سلاح دوتارش استفاده میکند و برنده میشود. این نوع صحنه ها نشان از صلح طلبی و مسالمت خواهی تورکمنها را نیز نشان میدهند و طبیعی است که بمثال هر قومی افراد شرور و جنگ طلب نیز در بین تورکمنها هم عمل میکنند.

نمیخواهم در مورد غلظت اختلافات طایفه ای در بین تورکمنها سخنم را به درازا بکشانم. ولی نگاهی به کشور تورکمنستان بیاندازید و ترکیب وابستگی دولتمردان به طوایف در آنجا را مورد بازبینی قرار بدهید!!! اختلافات را خواهید دید. البته اگر واقعا مشتاق دیدن باشید. در اینجا هم متأسفانه هنوز ردپای اختلافات طایفه ای هنوز هم بسیار روشن و قابل مشاهده هستند. اگر نگاهی به انتخابات حوزه ای و شهری بیاندازید، کاملا مشهود و عیان میباشند.

هر دوی این برادران به یک بند از صحبتهای استاد آقای منوچهر آذری گیر داده اند که میفرمایند؛ «…در مملکت ما عشایر و اقوام مختلف به دور خود سد عظیمی کشیده‌اند و ورود به جمع آن‌ها کار راحتی نیست،…»

خیلی خوب نگاه بکنیم به هر دو جواب کامنت گذاران؛

اولی تأیید میکند و دومی سردر گم دنبال معانی لغوی هستند که گویا اساس فکر آقای آذری بر مبنای عشایر خواندن قوم ترکمن است. بنظر می رسد که آقای ایوب گرکزی دوباره حول معنای » عشایر » و «قوم » کمی بازخوانی بکنند تا درک موضوع آسان گردد.

در اساس در هر دو کامنت اثری از بحث محتوای واکاوی شدۀ سریال نیست.

من بینهایت متأسفم به آقای آرنالی که به فردی تحصیل کرده و یکی از سرمایه های هنر تأتر و سینما، آقای منوچهر آذری که به قوم تورکمن ارادت زیادی دارند چنین توهین و بددهانی می کنند. شماها بجای اینکه به قوم تورکمنها دوست و یار و یاور بیابید و باشید. عملن ایزوله کردن تورکمنها را در دستور دارید . خواهش ما از شما نوعی خارج نشینها اینه ; از تو که خیر نیست، شر مرسان.

محمد ایزدی

4 پاسخ to “از تو که خیر نیست، شر مرسان.”

 1. ایوب گرکزی Says:

  آقای ایزدی خطاب به آقای آرنالی میفرمایند چرا به آقای منوچهر آذری توهین و بد دهنی میکنید . ولی حسن ختام ایشان چنین است : از تو که خیری نیست شر مراسان .
  این مانند کسی است که ازش پرسیدند چرا در فرهنگ و زبان شما در سخنانتان از کلمات مبهم استفاده میکنید مانند ، چای مای . اوی سوی .. نهار پاهار … ایشان که تحصیل کرده و آگاه به علم و سیاست و هنر بوده می گوید ما نمیگیم که دهاتی مهاتی ها میگند .

 2. Arnaly Says:

  با تشکر از آقای ایوب گرکز که مفهوم ملت را بجای قوم و عشیره مورد توجه قرار دادند.

 3. ایوب گرکزی Says:

  با سلام به آقای ایزدی . من ۲۴ قسمت این سریال را دیدم و دنبال میکنم . از وضعیت ترکمنها و ترکمنصحرا نیز بدور نیستم . اگر یخورده زحمت بدهید میتوانید با نوشته های من آشنا شوید که هر روز مطلبی تازه و اکتوئل در مورد مسائل روز ترکمنصحرا مینویسم . اینکه میگویید ما در خارج نشین هستیم و روزگار خوشی داریم و این دلیل بی اطلاعی ما از اوضاع ترکمنصحرا باشد به درک عمیق شما از مفاهیم قوم و عشایر شک باید کرد . البته بشما پیشنهاد نمیکنم تاریخ بخوانید حداقل سریالهای ترکی هنوز هم با سیستمهای عشیرتی دست به گریبان هست تماشا کن بعد به تاریخ ترکمنها سر بزن مفاهیم عشیره و عشایر و قوم و ملت برایت بهتر قابل درک خواهد بود .شما نیز ترکمن هستید و امیدوارم به این آگاه باشید اینها چه هنرمندانش و چه سیاستمدارش وقتی پای منافع ملت خود باشند ایزدی با یزیدی یکی خواهد بود همانطور که الان هست . قربانت گرکزی

 4. Arnaly Says:

  محمد ایزدی آیا نام حقیقی است یا ساختگی! هرچه باشد– می فرمایند: و اما مشکل این برادران نه سریال است و نه وضع تورکمنها، بلکه این برادران خارج نشین در کمال آسایش و آرامش زندگی هنوز با روحیات و وضعیت تورکمنهای اینجا فرسنگها فاصله دارند.== اشتباه شما اینجاست با یک کلیک و سرچ در گوگل می توان به وضعیت تراژدیک فقر و فلاکت فلان روستای دور افتاده ترکمن صحرا را دید– تو که اونجا نشستی شاید نمی بینی– ما خوب می بینیم..— می فرمایند: ببینید در این سریال تفکری مثبت برای ایجاد صلح و دوستی تلاش میکند. == اگه دوستی و صلح را مطرح می سازند لطف کنند اولن دیلوگ ها را به زبان ترکمنی با زیرنویس فارسی بذارن- ثانیا اختلافات قومی و طایفه ای را پیراهن عثمان نکنند که این اختلافات ساخته و پرداخته سیاست حکمرانان وقت منطقه بوده که شاید ایزدی چون تاریخ نخوانده، نمی داند موضوع از چه قرار است…ضمنا فیلم شکور باغشی چه ربطی به این فیلم دارد– در آنجا شکور با دوتارش به جنگ خان کرد قوچان می رود- دراین فیلم ولی جنگ و شرارت دو گروه از جوانان دو طایفه را علم می شود—دولت ترکمنستان و مسائل داخلی آنرا فقط مأمورانیکه دوست ترکمن ها نیستند بزرگنمایی می کنند و به خورد تورکمنهای ترکمنصحرا می دهند– در آنجا دولتی حاکم است که با مشکلاتی از این دست دست و پنجه نرم می کند– کوس و طبل اختلاف قبیله ای را فقط دشمنان این ملت می نوازند…و کلام آخر اینکه در کجای کامنت قبلی بنده به هنرمند پرسابقه آذری توهین شده– چرا دروغ میگوئید و تهمت می اندازید!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: